Erişilebilirlik

Bayraktar: “Trump Yönetimi Müttefikleri İle Çalışmak İstiyor”


Bayraktar: “Trump Yönetimi Müttefikleri İle Çalışmak İstiyor”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Türk-Amerikan ilişkileri, 45. Amerikan Başkanı Donald Trump döneminde nasıl bir seyir izleyecek? Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Trump’ın yemin törenine katılıyor olması nasıl yorumlanmalı? Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Ortadoğu Uzmanı Dr. Bora Bayraktar’a göreTürk-Amerikan ilişkileri Obama döneminde tarihin en kötü dönemini yaşadı.

Dr. Bora Bayraktar, özellikle son dönemde Suriye konusundaki anlaşmazlığın, Amerikan yönetiminin Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PYD’ye destek vermesi gibi konuların ikili ilişkileri çok yıprattığını belirtti.

Bayraktar’a göre, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Fethullah Gülen’in Amerika’da bulunuyor olması ve Amerika’nın bu konuda Türkiye’nin taleplerine cevap vermemesi iki ülke arasındaki ilişkileri iyice sıkıntıya soktu.

“Trump yönetimi en azından bu politikaların gözden geçirileceği anlamına geliyor. Belki Clinton kazansaydı, bu politikaların değişmeden aynen devam edeceği söylenebilirdi ancak Türkiye için şimdi böyle bir şans var. Trump yönetimi, her şeyden önce ne olduğu belli olmayan gruplara silah vermektense, bunlara destek olmaktansa, müttefikleriyle çalışmak istiyor. Obama, hem Suudi Arabistan hem İsrail hem de Türkiye ile sorun yaşıyordu. Trump yönetiminin, bu ülkelerle ilişkilerini düzeltmeye çalışacağını öngörüyorum. Bu açıdan Türkiye biraz rahatlayabilir fakat Suriye’de Kürtlerle ilgili politikası konusunda bence Trump’ın şu an ne yapacağı konusu çok net değil. Bu projenin ortaya çıkmasıyla, Türkiye açısından ilişkiler pozitif ya da negatif yönde ilerleyebilir. Şu anki görüntü en azından Obama politikalarının gözden geçirileceği, revize edileceği yönünde. Bu da Türkiye açısından çok önemli bir gelişme”

Bayraktar: "Türkiye Amerika ile ilşkilerini düzeltmek istiyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yemin törenine katılıyor olmasını ise Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bora Bayraktar, Türkiye Amerika ile ilişkilerini düzeltmek istiyor şeklinde değerlendirdi.

Bayraktar, “Türkiye, Amerika ile ilişkilerini düzeltmek istiyor çünkü Türkiye açısından sadece Rusya’ya dayanmak ya da sadece Amerika’ya dayanmak sıkıntılı oluyor.Türkiye’nin burada manevra alanı daralıyor. Şimdi Türkiye, Rusya’yla çok yakın ilişkiler kurdu, bu Türkiye’ye nefes aldırdı ancak bu ne kadar sürdürülebilir bu tartışmalı. Bu açıdan Türkiye, Trump yönetiminin gelişini iyi değerlendirmek, Obama döneminin izlerini silmek, güçlü ve hızlı bir şekilde bu meseleleri çözmek istiyor. Bu yüzden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın yemin törenine katılıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn ile FETO ve PYD konularında görüşerek endişelerini gündeme getirdiğine değinen Bayraktar, gerçekleşen temaslarda ortak neler yapılabileceğinin konuşulduğunu ifade etti. Dr. Bora Bayraktar’a göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı seviyesinde bir katılımla yeni yönetime bir jest yapıyor.

Ortadoğu Uzmanı Dr. Bora Bayraktar, Türkiye’nin El Bab Operasyonu’nda yeterli destek vermedikleri yönünde eleştirdiği koalisyon güçlerinin, hava operasyonuyla IŞİD hedeflerini vurmasını ise iki nedene bağladı. Bu sebeplerden birinin Türkiye’nin son dönemlerde kamuoyunun önünde yapmış olduğu açıklamalar olduğunu belirten Bayraktar “Bu açıklamalar koalisyonu zor durumda bıraktı. Madem IŞİD ile savaşıyorsunuz o zaman niye El Bab Harekatı’na destek olmuyorsunuz?” söylemleri koalisyonu harekete geçirdi. Dr. Bora Bayraktar’a göre ikinci sebep ise, Trump’ın Suriye politikasında bir fren yaptırması yani “Trump’ın ayak sesleri” şeklinde değerlendirilebilir.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG