Erişilebilirlik

Trump'la Clinton Arasında Şiddetli Rekabet


Önseçimler, Demokrat Partili Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Partili Donald Trump’ı partilerinin adaylıklarını almaya bir adım daha yaklaştırdı. Trump-Clinton rekabeti, Kasım ayındaki genel seçimin çok çetin ve tartışmalı geçmesine neden olabilir. Şiddetli rekabetin şimdiden başladığı görülüyor.

Kazandığı son zaferler, Trump’ı, bölünme içindeki Cumhuriyetçi Parti’yi birleştirmeye yöneltti.

Trump, ”Partimizi biraraya getirmeliyiz. Cumhuriyetçi Parti, dünyanın en büyük siyasi oluşumudur. Bu nedenle partimizi birarada tutmalıyız” şeklinde konuştu.

Siyaset uzmanı John Fortier’a göre Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’yi toparlaması kolay olmayacak: ”Cumhuriyetçi Parti’deki bazı elitler Trump’ın partinin adaylığını almaya en yakın kişi olduğunu anladıklarında Trump’la samimiyeti arttırmaya çalışabilirler. Ancak partiyi iyileştirme süreci, geçmişteki önseçimlere oranla çok daha zor olacak.”

Hillary Clinton ise özellikle Florida ve Ohio’da elde ettiği zaferlerle Demokrat Parti’nin adaylığını alma yolunda dev bir adım attı. Clinton şimdi dikkatini Trump’a çeviriyor.

Clinton, ”Bir başkan adayının 12 milyon göçmeni sınırdışı etmek, tüm Müslümanlar’ın Amerika’ya girişini yasaklamak istemesi, işkenceye sıcak bakması bu kişiyi güçlü kılmaz. Tersine, başkanlık için yanlış kişi olduğunu gösterir” şeklinde konuşuyor.

Siyasi Tarih Profesörü Allan Lichtman’a göre Clinton’un Demokrat Parti adaylığına yaklaşması, Trump’ın partisini birleştirmesine yardımcı olabilir: ”Cumhuriyetçi Parti teşkilatındaki birçok kişi, usulen, hatta belki de içlerinden gelerek Trump’a destek verecek. Bunun nedeni Trump’ı daha çok sevmeleri değil, Clinton’dan daha çok nefret etmeleri. Bu nedenle Cumhuriyetçi Parti’yi geçici süreliğine de olsa birleştirecek kişi, Clinton olacak.”

Partilerin başkan adayları, Temmuz ayında yapılacak parti kurultaylarına kadar resmiyet kazanmayacak. Ancak Clinton ve Trump, şimdiden Kasım’daki düelloya hazırlanıyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG