Erişilebilirlik

Trump’tan İşlerini Yurtdışına Taşıyan Amerikan Şirketlerine Yeni Uyarı


Amerika’da başkan seçilen Donald Trump, Amerikan şirketlerini, faaliyetlerini yurtdışına taşıyıp, sonra da ürünlerini geri Amerika’da satmaya çalışmaları halinde yüzde 35 vergi ödemek durumunda kalacakları yönünde uyardı.

Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Amerikalı işletmelerin önündeki vergi ve mevzuat yükünü ‘önemli ölçüde azaltmayı’ planladığını söyledi. Ancak Trump, ‘çalışanlarını işten çıkaran, başka bir ülkede yeni bir fabrika ya da tesis açan ve sonra da ürününü bir karşılık ya da bedele maruz kalmadan geri Amerika’da satacağını düşünen şirketlerin bunda yanıldığını’ belirtti.

Görevine 20 Ocak’ta resmen başlayacak olan Trump, başka ülkelerde üretilen ürünlere uygulanacak sınır vergisinin, işleri yurtdışına taşımayı mali açıdan zor hale getireceğini kaydederek, şirketlere hitaben, ‘çok pahalıya mal olacak bir hata yapmadan önce uyarılmış olun’ ifadesini kullandı.

Amerika’da imalat sektöründe 2000 yılından bu yana 5 milyonluk istihdam kaybı yaşandı. Bunun birçoğu otomasyon neticesinde, bir kısmı da şirket şahiplerinin işlerini Amerika’ya göre işçilere çok daha az para ödediği yurtdışındaki belli yerlere taşıması sonucu oldu.

Trump başkanlık seçimleri kampanyası sırasında şirketlerin işlerini yurtdışına taşımasını engelleyeceği ve yurtdışına kayan istihdamı Amerika’ya geri getireceği vaadinde bulunmuştu.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG