Erişilebilirlik

Trump’tan ‘Obama IŞİD’i Kurdu’ İddiasına Geri Adım


Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, Başkan Barack Obama’yı IŞİD’i kurmakla suçladığı konuşmasının sadece “alaya alma” niteliğinde olduğunu savundu; haber kuruluşlarını sözlerini çarpıtmakla suçladı.

Cuma günü bir tweet atan Donald Trump, “CNN, Başkan Obama’yı (ve Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton’u) IŞİD’i kurmakla, MVP (Most Viewed Player -En İyi Oyuncu) olmakla suçlamamı çok ciddiye alıyor. Alay ettiğimin farkında değiller mi?” diye yazdı.


Bu açıklamalarla birlikte Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen üyeleri, Donald Trump’ın partinin başkan adayı olarak desteklenmemesi konusunda ikinci çağrıyı yaptı.

Aralarında eski Kongre üyeleriyle Reagan ve Bush yönetimlerinin eski yetkililerinin bulunduğu Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen üyeleri, Parti Başkanı Reince Priebus’a bir mektup göndererek, Trump’ın kampanyası yerine Kongre seçimlerine ağırlık verilmesi çağrısında bulundu.

Mektupta Cumhuriyetçi Parti’den parasını, zamanını ve personelini Trump’a destek reklamlarına harcamaktan kaçınması isteniyor ve Trump’ın Kasım ayındaki seçimleri kazanma olasılığının her geçen gün azaldığı vurgulanıyor.

Cumhuriyetçi Partili eski politikacı ve yöneticiler, Donald Trump’ın seçilme şansını düşüren etkenler arasında, oğulları on yıl önce Irak’ta Amerikan ordusunda çarpışırken ölen Müslüman aileyle girdiği tartışmayı ve Hillary Clinton’un bireysel silahlanma yanlıları tarafından vurulabileceği yönündeki imaları örnek gösteriyor. Mektupta ayrıca, partinin milyarder emlakçı adayının “büyüklü küçüklü, sayısız konuda yalan söylediği” vurgulanıyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Cumhuriyetçi Partili Andrew Weinstein, Donald Trump’ın Kasım ayındaki seçimlerde partinin Temsilciler Meclisi ve Senato’daki mevcut çoğunluğunu da kaybettirebileceği uyarısında bulunuyor. Weinstein, kazanması mümkün olmayan başkan adayına paraları çarçur etmek yerine kaynakların “kazanabilir” kişi ve bölgelere aktarılması görüşünü savunuyor.

Son eleştirilere Donald Trump ya da destekçilerinden bir yanıt gelmedi.

IŞİD’in ‘En İyi Oyuncusu’ iddiası

Cumhuriyetçi Partili başkanların eski ulusal güvenlik danışmanları, istihbarat dairesi başkanları ve ekonomi yetkilileri, Pazartesi günü yazdıkları bir başka açık mektupta, Donald Trump’a oy vermeyeceklerini bildirmiş, kendisinin Amerikan tarihinin en tehlikeli başkomutanı ve en sorumsuz başkanı olacağı uyarısında bulunmuştu.

Trump, dünkü konuşmasında Başkan Obama için “IŞİD’in kurucusu”, Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton içinse, cihatçı örgütün “MVP’si (en iyi oyuncusu)” ifadelerini kullanmıştı.

Bir radyo programına davet edilen Donald Trump, sözlerinden geri adım atmayı reddetti.

Kendisi de Trump’a destek veren programın sunucusu Hugh Hewitt, Cumhuriyetçi Parti’nin adayına, “‘Herhalde Obama, Irak ve Libya’da barış şansını yitirdi ve bu ülkelerde IŞİD’in yayılmasına yol açan bir güç boşluğu yarattı’ demek istediniz, öyle değil mi?” diye sorunca, Trump buna, “Hayır, ‘Obama IŞİD’in kurucusudur’ demek istedim. Kendisine IŞİD’in En İyi Oyuncusu ödülü vermek istiyorum. Bu ödülü Hillary Clinton’a da vermek istiyorum” diye konuştu.

Trump, kendisine Obama’nın IŞİD’le ilgili görüşü hatırlatıldığında “Umurumda değil” diye yanıt verdi.

Demokrat Parti’den yapılan açıklamada Donald Trump’ın IŞİD’le ilgili ifadelerinin “çirkin ve zırva” olduğu belirtildi.

Parti açıklamasında, “Bunlar gözlerinizin önünde foyaları meydana çıkan adayın kontrol dışı yeni bir açıklaması” deniliyor.

Hillary Clinton’dan istihdamı arttırma planı

Bu arada kampanyasını Michigan eyaletinde sürdüren Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton, kendi ekonomik planlarını açıkladı.

Demokrat Partili aday, ülkenin yıpranmış altyapısını, özellikle yollar, köprüler ve limanları onarmak amacıyla 10 milyon kişiye istihdam yaratma, fabrikalarını Amerika dışına taşıyan şirketlere sunulan vergi aflarına son verme, yüksek öğrenimle çocuk bakımını ucuzlatma vaadinde bulundu.

Hilllary Clinton’un Donald Trump’la aynı görüşte olduğu tek konu, Trans-Pasifik Ticaret Ortaklığı anlaşmasına karşı olması. Clinton, küresel ticaret kurallarını ihlal eden ülkeleri sorumlu tutacak özel bir savcı atayacağını bildirdi.

Clinton ayrıca, Trump’ın zenginlere ve büyük şirketlere yönelik vergi indirimlerinin, Amerika’yı tekrar ekonomik durgunluğa geri götüreceğini ve halka hiçbir bir katkısı olmayacağını savundu.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG