Erişilebilirlik

Trump’tan Onlarca Rus Diplomatı Sınır Dışı Etme Kararı


Başkan Donald Trump 60 Rus diplomatın Amerika’dan sınır dışı edilmesi emrini verdi. Ayrıca Seattle kentindeki Rus Konsolosluğu da kapatılıyor.

Başkan Donald Trump, bir dönem çift taraflı çalışan eski Rus ajan ve kızına yönelik İngiltere'deki kimyasal saldırıdan haftalar sonra 60 Rus diplomatın ülkeden sınır dışı edilmesi emrini verdi.

Sınır dışı kararı verilenler arasında 12 Rus istihbarat servisi çalışanı da var.

Trump’ın kararı uyarınca ayrıca Seattle kentindeki Rus Konsolosluğu da kapatılıyor. Amerika’nın kentte denizaltı üssü bulunuyor.

Amerikalı yetkililer Rus istihbarat aktivitelerinin artan bir şekilde saldırgan olduğunu belirtti.

Beyaz Saray da yaptığı yazılı açıklamada, Rus diplomatları sınır dışı etme ve Seattle'dakie Rus konsolosluğunu kapatma kararının "ABD'yi daha güvenli kılacağını" kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Trump'ın "Rusya'nın Birleşik Krallık topraklarında askeri seviyede kimyasal silah kullanmasına" yanıt verdiğini belirtti.

Sanders açıklamasında, bugünkü attıkları adımın, "Rusya'nın Amerikalılar üzerinde casusluk yapma ve Amerika'nın ulusal güvenliğini tehdit eden örtülü operasyonlar yürütme yeteneğini" azaltacağını kaydetti.

Sözcü Sanders, ABD ve müttefiklerinin Rusya'ya, "eylemlerin sonuçlarının olacağı" mesajını vermek istediğini belirtti.

Gelişmeler, çift taraflı çalışan eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızının İngiltere’de kimyasal saldırıya uğramasının ardından yaşanıyor.

Bu ayın ilk günlerinde Skripal ve kızı Londra'nın Salisbury kentinde kimyasal saldırıya uğramış, İngiltere saldırıdan büyük ihtimalle Rusya’nın sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Rusya ise suçlamayı reddediyor.

Skripal ve kızı hastanede tedavi altında. Durumlarının kritik olduğu belirtiliyor.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG