Erişilebilirlik

Trump’tan Salgınla Mücadelede Öne Çıkan Fauci’ye Eleştiri 


ABD Başkanı Donald Trump, Ulusal Sağlık Enstitüleri bünyesindeki Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci’nin CNN televizyonuna verdiği röportajda, ‘‘Önlemler daha erken alınsaydı daha fazla hayat kurtulabilirdi’’ ifadesini kullanmasının ardından sert bir Twitter mesajı paylaştı.

Trump, Twitter’da dolaşan ‘‘Fauci’yi kovma zamanı’’ ifadesinin geçtiği bir Twitter mesajını kendi hesabından paylaştı. Başkan Trump, daha önce de Twitter üzerinden kendisi eleştiri yapmaktansa eleştiri yapan başka yetkililerin yazdıklarını paylaşıyordu.

Paylaştığı mesaj, Trump’ın Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün Başkanı Anthony Fauci’ye karşı sabrının taştığı ve Fauci’yi kovabileceği yorumlarına neden oldu. Beyaz Saray ise henüz Trump’ın Fauci’den şikayeti olup olmadığı sorusuna yanıt vermedi. Corona virüsüyle mücadelede öne çıkan lider konumunda olan Fauci, birçok kez bilimsel konularda yanlışını düzelttiği Trump’la ters düşmüştü.

New York Times gazetesinin hastalığın erken bulgularının Beyaz Saray’la paylaşıldığı haberini yapmasının üzerine Fauci’ye Pazar günü CNN’e verdiği röportajda ‘‘Daha fazla hayat kurtarılabilir miydi?’’ sorusu yöneltilmişti. Fauci, buna yanıt olarak, ‘‘Önlemlerin daha erken alınması daha fazla hayatın kurtulmasını sağlayabilirdi’’ demiş, ancak bu kararlar verilirken birçok etkenin göz önünde bulundurulduğunu söyleyerek, ‘‘Bunlar karışık kararlar’’ ifadesini kullanmıştı.

Başkan Trump, Pazar günü yazdığı Twitter mesajlarıyla New York Times’ın haberini yalanladı ve sık sık yaptığı gibi ‘‘Yalan Haber’’ ifadesini kullandı.

Trump, geçen haftaysa günlük Corona virüsü bilgilendirme toplantısında Fauci’nin salgınla mücadelede etkili olabileceği konuşulan sıtma ilacı hidroksiklorokinin tedavide kullanılmasıyla ilgili bir soruya yanıt vermesini engellemişti.

79 yaşındaki Fauci, 1984’ten bu yana Cumhuriyetçi ve Demokrat başkanlar liderliğinde Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bağlı Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün başkanlığını yürütüyor. Fauci, 2008’de dönemin Başkanı George W. Bush tarafından Özgürlük Madalyası’na layık görülmüştü.

Bazı anketler Corona virüsü salgını sırasında halkın Fauci’ye başkan Trump’tan daha çok güvendiğini ortaya koydu.

XS
SM
MD
LG