Erişilebilirlik

Trump’tan Tillerson’a: Kuzey Kore’yle Vaktini Boşa Harcama


Tillerson Çin'de

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Kuzey Kore’yle iletişim kanallarının açık olduğunu kabul etmesinin ardından Başkan Trump’tan yanıt geldi.

Trump, Pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada Dışişleri bakanı Tillerson’ın Kuzey Kore’yle müzakere etmeye çalışarak zamanını boşa harcadığını söyledi. Trump Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a da bir kez daha ‘Küçük Roket Adam’ benzetmesi yaptı.

Trump, 'Rex enerjini sakla, biz yapılması gerekeni yapacağız' sözleriyle Kuzey Kore'ye yönelik sert tutumunu sürdürdü.


Pekin’de bulunan Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Amerika’nın Kuzey Kore’yle doğrudan iletişim kanalını açtığını ve Kim Jong Un’un rejiminin, nükleer silahlardan vazgeçmeye istekli olup olmadığını bulmaya çalıştıklarını belirtmiş ve bunun için tüm iletişim kanallarının açık olduğunu kaydetmişti.

Çinli yetkililerle görüştükten sonra gazetecilere konuşan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ‘Soruşturuyoruz, beklemede kalın’ dedi. ‘Pyongyang ile iletişim kanallarını açtık, sorduk. Karanlık bir durumda değiliz, Pyongyang’la görüşmek için üç kanalı açtık’ diyerek Tillerson sözlerine devam etti.

Kore Yarımadası’nda gerilimin artması üzerine, Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’le Kuzey Kore’nin nükleer programını görüşmek üzere Pekin’e giden Tillerson, Çin lideriyle ayrıca ticaret ilişkileri ve Amerika Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yapacağı ilk ziyaretin ayrıntılarını da konuştu.

XS
SM
MD
LG