Erişilebilirlik

Trump’tan Twitter’da Putin’in Kararına Destek


Başkan seçilen Donald Trump’tan, Washington–Moskova ilişkilerini geren, Amerika’nın 35 Rus diplomatı sınırdışı etmesine dair yeni bir yorum geldi. Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Amerika’nın Rus diplomatları sınır dışı etme kararına misilleme yapmayı erteleme kararını övdü.

Donald Trump, “Putin tarafından erteleme büyük adım, her zaman onun çok zeki olduğunu biliyordum” şeklinde tweet attı.

Trump’ın paylaştığı tweetler Amerika’da bir süredir tartışma konusu.

Yakın tarihte böyle bir örnek olmadığı yorumları yapılıyor. Trump’ın henüz Beyaz Saray’da Başkanlık koltuğuna oturmamasına rağmen attığı tweetler ve açıklamalarıyla şimdiki yönetimi zor durumda bıraktığı Amerikan basınında dile getiriliyor.

Donald Trump sosyal medyayı seven bir isim. Amerika’nın 45. Başkanı birçok gelişmenin ardından tweet atıyor.

Bu paylaşımlar hem ulusal hem de uluslararası gelişmelerle ilgili olabiliyor. Trump kimi zaman Amerika’nın nükleer silahlarını arttırmak gibi önemli bir siyasi kararı Twitter’dan açıklayabiliyor, ya da ABD başkanlarının resmi uçağı olan Air Force One’ın ihalesini çok pahalı bulduğu için iptal etmek istediğini söylediğinde ertesi gün uçağın yapımcı firması Boeing’in hisseleri alaşağı olabiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus diplomatların Amerika tarafından sınır dışı edilme kararına karşı olarak yeni yönetimi bekleyeceklerini söylemiş, Amerikalı diplomatları sınır dışı etmeyeceklerini kaydetmişti.

Rus Dışişleri Bakanlığı ise Putin’e 35 Amerikalı diplomatı sınır dışı etme tavsiyesinde bulunmuştu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG