Erişilebilirlik

TSK: ‘PKK'yla Mücadele Teyit Edildi’


TSK: ‘PKK'yla Mücadele Teyit Edildi’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

Washington hattında PYD kaynaklı gerilim sürerken; ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın bugünkü görüşmesi sonrasında "PKK ile mücadele teyit edildi" açıklaması dikkat çekti.

Dunford, 6 Kasım 2016'da sürpriz şekilde gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sonrasında bugün İncirlik'te yeniden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la görüştü. Dunford’ın bugünkü ziyareti, dün Bakü'de bölgesel konuları Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov ile müzakeresinin ardından gerçekleşmesi nedeniyle de "Suriye açısından kritik" olarak yorumlandı.

Dunford - Akar görüşmesine ilişkin bilgilendirme, Türk Genelkurmay Başkanlığı'nca yapıldı. Bilgilendirmeye göre, Akar, ABD Genelkurmay Bakanı’na şu görüşleri iletti:

"Ülkemizin hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla Koalisyon çerçevesinde 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren icra edilmekte olan Fırat Kalkanı harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde büyük bir başarı elde edildi. Güvenliği sağlanan bölgelere yerinden edilmiş insanlar geri dönmeye başladı.

El Bab bölgesinde de büyük ölçüde kontrol sağlandı. Arama/tarama faaliyetlerine geçildi. Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve terörizmle mücadele konuları kapsamında, DEAŞ başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin bir şekilde mücadeleye devam edilecek ve edilmesi gerekli. Koalisyon güçlerince bu kapsamda verilen desteğin artarak devam etmesi büyük önem taşıyor."

Bilgilendirmeye göre; Akar ve Dunford görüşmesinde, "başta PKK ve DEAŞ olmak üzere Suriye ve Irak’taki terör örgütleriyle mücadele" konusunda görüş birliği teyit edildi.

Türkiye, Suriye'deki Kürt örgütlenmesi PYD-YPG'nin terör örgütü PKK'nın kolu olduğu görüşünde. ABD ise, PKK'yi terör örgütü kabul etmesine rağmen PYD-YPG'yi ayrı bir Kürt yapılanması olarak destekleme yanlısı. Şimdi Akar ve Dunford'un görüşmesinde PKK boyutuyla PYD konusunda neler konuşulduğu merak konusu. Ancak iki ülke arasında PYD konusunda nasıl bir çözüme ulaşılacağına ilişkin Türk tarafınca bilgi verilmedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG