Erişilebilirlik

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Tahliye Edildi


Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına mahkum ederken, tahliyesi yönünde karar verdi.

Savcının hakkında 7 yıl 6 ay hapis cezası istediği TTB Başkanı, bu kararın ardından Çağlayan Adliyesi’nden geri götürüldüğü Bakırköy Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

Profesör Şebnem Korur Fincancı karar açıklanmadan önceki son sözlerinde, "Bu hukuki değil, siyasi bir dava. TTB’yi, demokratik ilkelerimizi, toplumun haklarını arama iradesini yok etmeyi hedefliyor bu dava" dedi.

Fincancı, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 27 Ekim 2022’de tutuklanmıştı.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Tahliye Ediliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Prof. Fincancı: “Bu mücadeleye devam edeceğiz”

Kendisini karşılamak için cezaevine önüne gelenlerin “Şebnem seni almaya geldik” sloganıyla karşılanan Profesör Fincancı, herkesle teker teker selamlaştı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan TTB Başkanı, “Meclis’te bizimle yan yana duran ve sesimizi Meclis’te de duyurmaya çalışanlara ve elbette benim sevgili yol arkadaşlarıma Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na teşekkür ederim. Bir ülkenin tabip örgütünü kapatmak aynı zamanda dünyayla ilişkileri tümüyle ortadan kaldırmaktır. Biz dünyada evrenselliğin temsilcisiyiz. Sadece bu sınırlar içindeki değil, dünyanın her yerindeki insanlar için, tüm canlılar için, yerküre için doğal insan hakları savunucularıdır. Dolayısıyla da onların hapsedilmesi örgütlerinin kapatılması söz konusu bile edilemez. Böyle girişimlerde bulunabilirler. Daha önce de bulundular ama sonunda ondan vazgeçmek zorunda kaldılar. Biz yine onların vazgeçmesi için bu mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Mahkemede ne oldu?

Karar duruşmasında son savunmasını yapan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’de bir korku iklimi yaratılmak istendiğini söyledi.

Fincancı, “Bu dava üzerinden yaratılmak istenen korku iklimi; ifade, düşünce ve bilim özgürlüğüne yasak anlamına geliyor. Ama nafile, korkunun ecele faydası yok. Bizim örgütümüz Türk Tabipleri Birliği'dir. Ben kimyasal silah dedikten sonra, kimsenin kimyasal silahı ağzına almaması da bu korku iklimi bir sonucu fakat korkunun ecele faydası yok. Ben tüm canlıların hakkını savunuyorum. İkizdere'deki kırmızı pullu alabalığın hakkını savunmak için de bu ülkedeyim. Herkese nitelikli, ücretsiz, eşit sağlık hizmeti istediği için TTB hedefte. Bu ülkede düşman ceza hukuku işletiliyor. Bizleri düşmanlaştırdıkları için o kitleler bize güveniyor. Bu ülkede insan öldürmek birisini cezaevinde tutmaya yetmiyor ama bilimsel görüş belirtmek birisini cezaevinde tutmaya yetiyor” dedi.

Yargılama sırasında mahkeme başkanının Fincancı’nın son sözlerini sorması üzerine avukatlar ile mahkeme heyeti arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

TTB Başkanı neden tutuklanmıştı?

TTB Başkanı, PKK’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni “kimyasal silah kullanmakla” suçladığı video hakkında 19 Ekim’de Medya Haber TV adlı televizyonda katıldığı bir programda, “Görüntüleri daha önce izlemiştim belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik, zehirli, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Bu bölgelerde inceleme yapılması bir zorunluluk kapsamında. Bu kapsamda bağımsız heyetlerin oraya girişinin engellenmemesi mutlaka gerekir ama ne yazık ki bu konuda bir engelle karşılaşmışlar” demişti.

Fincancı’nın açıklamalarının Türk medyasında yer almasından sonra 20 Ekim’de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da, yaptığı açıklamada “Türk Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Hem bu kişiyle, hem bu kurumla ilgili adımlar atılacak. Bakanlarımıza, Tabipler Birliği başta olmak üzere meslek örgütlerinde yeni yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatı verdik. Gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

MHP lideri Devlet Bahçeli de Türk Tabipleri Birliği’nin adından “Türk” ifadesinin çıkarılması için çağrıda bulunmuştu.

Fincancı ise daha sonra verdiği röportajda ve ilk duruşmadaki savunmasında sözlerinin montajlandığı için doğru anlaşılmadığını ifade etmişti.

Hem hapis cezası hem tahliye nasıl oluyor?

Terör suçlarında infaz oranı dörtte üç, yani Şebnem Korur Fincancı’nın aldığı 2 yıl 8 ay 15 günlük hapis cezasının yatarı 24 ay 5 gün. Ancak TTB Başkanı 2,5 ay cezaevinde yattığından bu süre 21,5 aya iniyor. İnfaz kanununa göre, hükümlü cezasının bitimine bir yıl kala tahliye ediliyor.

Mahkeme bütün bunları dikkate alarak Fincancı’nın tahliyesine karar verdi. Fincancı hakkında tahliye kararı vermese ve bu davada alınan karar istinaf veya Yargıtay aşamasında bozulsa cezaevinde kalan Fincancı hak kaybına uğrayacaktı. Bu nedenle Türkiye’deki mahkemeler teamül olarak temyiz süreçlerindeki bozma hallerini dikkate alarak tutukluluk halinin peşin infaza dönüşmemesi için tahliye yönünde karar veriyor.

Terör propagandasından ceza alan Fincancı, Yargıtay'ın bu cezayı onayarak kesinleştirmesi halinde yaklaşık 9,5 ay cezaevinde yatacak.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG