Erişilebilirlik

TTİP Türkiye İçin Fırsat mı Tehdit mi?


‘TTİP, Türkiye İçin Fırsat da Oluşturabilir Tehdit de’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, ‘TTİP, gümrük vergileri dışında sanayi ve mülki haklar dahil olmak üzere geniş bir alanı kapsıyor, eğer lehimize sonuçlanırsa fırsat, aksi olursa tehdit oluşturur’ görüşünü savundu

Türkiye genelinde, 7.500 üyesiyle, yaklaşık 35.000 ticari işletmeyi temsil eden ve istihdama yaklaşık 1,5 milyon kişilik katkı sağlayan MÜSİAD şimdi de Washington’da açtığı temsilcilikle Türk Amerikan ilişkilerine katkı sağlamayı hedefliyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Washington’da neden bu tür bir oluşuma gittiklerini şöyle açıkladı: “MÜSİAD 24 yıllık bir dernek. Kurulduğundan beri yurtdışında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kısa süre önce de dünyanın altı noktasında temsilciliklerimiz olmasına karar verdik. Brüksel, Washington, Pekin, Moskova bunlar arasındaydı. Washington da önceliklerimiz arasındaydı. Zaten Washington temsilcimiz 1,5 yıldır buradaydı, şimdi ise temsilciliğimizin resmi açılışını yaptık. Amerika’da her ne kadar ticaretin merkezi New York olsa da, Washington da yönetimin olduğu yer. Biz de ticaretle siyasetin birbirini çok etkilediğini bildiğimizden bir ayağımızın Washington’da olmasını doğru bulduk.”

Olpak, Washington temsilciliğinin açılmasıyla birlikte MÜSAD’ın Amerika için neler hedeflediği hakkında da şunları söyledi: “Buradaki temsilciliğimizle hem kendi üyelerimize hem de Türkiye’deki diğer işadamlarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bunun dışında, işin siyasi boyutunda burada hedeflediğimiz Türkiye’nin faaliyetlerini destekleyen adımlar atmak.”

MÜSAD Başkanı, ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi anlamında Amerika’da hangi sektörleri hedefledikleri sorusunu şöyle yanıtladı: “Amerika’nın son zamanlarda yeniden tartıştığı üretim odaklılık diye bir kavram var. Hatta buna üretime geri dönüş de denilebilir. Biz bu noktada kendi üyelerimizin esnek yapısının öne çıkabileceğini düşünüyoruz.”

Olpak, Türk Amerikan ekonomik ilişkilerinde fırsat ve riskler konusunda Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTİP) son derece önemli olduğunu da vurguladı: “Herhalde önümüzdeki günlerde en çok konuşacağımız konu TTİP meselesi. Bu, ilk elde hemen gümrük vergileri anlamında değerlendiriliyor. Ama gümrüğün dışında sanayi ve mülki haklar dahil olmak üzere geniş bir alanı kapsıyor.”

Olpak, TTİP’in Türkiye lehine sonuçlandırabilirse fırsat, aleyhine olursa da tehdit oluşturacağını” söyledi.
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG