Erişilebilirlik

Tunus Hükümeti Gösteriler Karşısında Geri Adım Attı


افتتاح اولین نمایشگاه محصولات زراعتی دهقانان هرات

Tunus Cumhurbaşkanı gıda fiyatlarının arttırılmasını ve yüksek işsizliği protesto eden göstericilere ateş açılmamasını istedi ve fiyatların indirileceğini açıkladı

Tunus Cumhurbaşkanı gıda fiyatlarının arttırılmasını ve yüksek işsizliği protesto eden göstericilere ateş açılmamasını istedi ve fiyatların indirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Zine el Abidin Bin Ali, ulusa seslenişinde basın özgürlüğünün genişletileceğini ve Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmayacağını açıkladı. Ali, son 23 yıldır iktidarda.

Son yılların en ciddi ayaklanmasına sahne olan Tunus’ta gösteriler sırasında 23 kişi hayatını kaybetti. Muhalefet ve insan hakları grupları ölü sayısının 50 olduğunu bildiriyor.

Olaylar, bir manavın mallarına el konmasını protesto etmek için kendini yakması üzerine başladı. Polis, üniversite mezunu olan manavın satış izni bulunmadığını açıkladı.

Bugünkü çatışmalarda en az iki kişinin öldüğü bildiriliyor. Polis taş atan göstericilere göz yaşartıcı bomba ve silah kullanarak müdahale ediyor. Fransa ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği göstericilere şiddet kullanılmasına son verilmesini istedi.

Hükümet tutukluların serbest bırakılacağını bildirirken Başbakan Muhammed Ganuşi İçişleri Bakanı’nın görevden alındığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG