Erişilebilirlik

Türk Askeri Başika’dan Dönüyor


A Turkish soldier stands next to an armored vehicle stationed on a hill top overlooking the fighting positions between Syrian Kurds and Islamic State militants, about 10 kilometers in the west of Kobani in Syria, near Suruc, Turkey, Oct. 2, 2014.

Türkiye ile Irak arasında gerginliğe neden olan Musul’un Başika Kasabasındaki askerlerin bir bölümü Türkiye’ye döndü. 160 asker akşam saatlerinde Türkiye’ye giriş yaptı.

Musul’un Başika bölgesinde Heşdi Watani milislerinin eğitimi için bölgeye giden Türk askeri birliğinin bir bölümü daha kentten çekildi. 160 asker bu akşam saatlerinde Habur Sınır Kapısından Türkiye’ye giriş yaptı. Bölgedeki kaynaklar Türk askeri birliğinin 8 otobüsle Türkiye’ye geçtiğini söyledi. Kaynaklar bölgede halen bir grup Türk askerinin bulunduğu belirtti. Başika’daki tank ve ağır silahlar bir bölümü, önceki akşam Duhok’un yakınlarında Bamerni’de bulunan Türkiye’ye ait karargaha nakledildi. Başika’nın önümüzdeki günlerde tamamen boşaltılacağı belirtiliyor.

Türkiye’nin Başika dışında Irak‘ın Kürt Bölgesinde 6 askeri üssü daha bulunuyor. 1995 yılında beri bölgede bulunan askeri üsler, PKK ve KDP arasındaki çatışmalar sırasında kuruldu. PKK’ya karşı KDP’ye yardım etmek amacıyla bölgeye giden askeri birlikler geri dönmeyerek, bölgede konuşlandı.
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı ve KDP lideri Mesut Barzani'yle yapılan anlaşmayla kurulan üsler, 20 yıldır bölgede.

Bölgedeki ana üs Türkiye sınırından yaklaşık 20 kilometre içerde, Duhok İline bağlı Bamerni bölgesinde bulunuyor. Bameri’deki üsse bağlı olarak Şeraniş, Kanimasi, Begova, Amediya ve Batufa'da da küçük askeri birlikler konuşlandırılmış durumda. Zırhlı araçlarla desteklenen birliklerin toplam mevcudu yaklaşık bin 500 kişi. Üsler, PKK’nın Haftanin ve Zap kamplarının arasındaki bölgelerde bulunuyor.

XS
SM
MD
LG