Erişilebilirlik

Türk Gemisine Yunan Ateşi


Türk Gemisine Yunan Ateşi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

Türk yük gemisine Ege Denizi’nde ateş açıldı. Geminin kaptanı Sami Kalkavan, CNN Türk televizyonuna yaptığı telefon bağlantısında Yunan sahil güvenliğinin geminin Rodos’a yanaşmasını istediğini, kendilerinin buna karşı çıkması üzerine ateş açtığını kaydetti.

Kaptan Kalkavan, gemide kurşunlar nedeniyle 16 deliğin olduğunu da belirtti. Gemi Türk karasularına girdi, bölgeye 2 sahil güvenlik gemisi gönderildi.

Kalkavan, geminin incelenmesi isteğini neden reddettiğini ise belirtmedi.

Yunan yetkililer geminin incelenmesinin istendiğini ancak geminin buna yanaşmadığını kaydettiler. Yetkililer ateş açma olayıyla ilgili ise bir yorumda bulunmadılar.

Olayın ardından Türk Dışişleri Bakanlığı gerekli yerlerle iletişime geçildiğini kaydetti ve ardından bir açıklama yayınladı.

Açıklamada "İki Türk limanı arasında yük taşıyan ticari ve dolayısıyla silahsız bir gemiye hangi sebeple olursa olsun ateş açılmasının hiçbir şekilde izahı yoktur. Tek tesellimiz hadisede can kaybı veya yaralanma meydana gelmemiş olmasıdır. Bu menfur olayda Yunan makamlarının en temel hak olan insan yaşamını hiçe sayan ölçüsüz hareketini kuvvetle kınıyor ve benzeri bir olayın bir daha tekrarlanmaması beklentimizi uluslararası kamuoyuyla paylaşmayı gerekli buluyoruz" denildi.

Gemi İskenderun Limanı’ndan yola çıkmıştı.

Ankara ve Atina arasında Ege Denizi konusunda gerilim yeni değil. Son dönemde, Yunanistan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bu ülkeye kaçan Türk askerlerini iade etmemesi de iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG