Erişilebilirlik

Türk Ordusu Savaş Gücünü Yitirdi mi?


Akçakale sınırında devriye gezen bir askeri araç
Akçakale sınırında devriye gezen bir askeri araç

Türk ordusu Suriye sınırında bekleyişini sürdürürken Ankara sınırı koruma amacıyla müdahale edebileceği uyarısında bulunuyor. Ancak, başta Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarıyla yüzlerce yüksek rütbeli askerin darbe soruşturmaları nedeniyle hapse atılması, emekliliğe ya da istifaya zorlanması, ordunun muharebe gücü hakkında kuşkulara yol açtı.

Başbakan Davutoğlu, Suriye sınırına asker ve teçhizat sevkiyatına rağmen önümüzdeki günlerde operasyon olasılığının olmadığını söyledi. Davutoğlu’nun açıklaması, Türk medyasının adlarını vermedikleri generallerin böyle bir müdahaleye karşı yaptıkları uyarılara yer vermesinden sonra geldi. Son beş yılda Türkiye’de yüzlerce yüksek rütbeli asker, darbe planladıkları iddiasıyla ya hapse atıldı ya da erken emekliliğe sevk edildi. Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk ordunun bu kayıpların yerini hala dolduramadığını söylüyor.

Bu durumun yalnızca Kara Kuvvetleri’nde değil, Hava ve Deniz Kuvvetleri için de geçerli olduğunu söyleyen Solmaztürk, üst düzey birçok general ve amiralin, bu sahte iddialar nedeniyle kaybedildiğini söylüyor. Emekli general bu kayıpların Türk ordusuna hiçbir etkisi olmadığını söylemenin de mantık dışı olacağını ifade ediyor.

Brüksel’deki Carnegie Enstitüsü uzmanı Sinan Ülgen, darbe iddiasıyla yargılanan tüm askerlerin temyiz davalarında beraat ettiğini, hatta bazılarının rütbelerine geri döndüğünü söylüyor. Ancak Ülgen asıl sorunun ordu ile AKP arasındaki ilişkide düğümlenmiş olabileceğini belirtiyor.

Ordunun AKP hükümetine en baştan beri sıcak bakmadığını söyleyen uzman bunun üzerine Balyoz ve Ergenekon davalarının geldiğini hatırlatıyor. Ülgen’e göre, bu davalardan yargılananların çoğu serbest kalsa da bu olayların ordu ve hükümet arasında işbirliğini zor kıldığını düşünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkileri düzeltmek amacıyla bu yıl yüzlerce ordu mensubundan özür diledi. Soruşturmaların hata olduğunu söyleyen Erdoğan, kendisinin de yanıltıldığını belirtti.

Emekli general Solmaztürk, ordunun AKP’ye güvenmediğini, Suriye’ye müdahale konusundaki çekincenin de bundan kaynaklanıyor olabileceğini söylüyor.

Birçok uzman Suriye’ye müdahaleyi riskli olarak değerlendirirken, generaller ve politikacılar arasındaki güvensizliğin böyle bir operasyonu daha da sorunlu hale getirebileceği konuşuluyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG