Erişilebilirlik

Türk Sanatçının New York’taki Duruşmasında Karar Çıkmadı


Erdal Kuyumcu
Erdal Kuyumcu

İran’a Türkiye üzerinden füze yapımı, havacılık ve nükleer uygulamalarda kullanılan kobalt - nikel metal tozu sattığı iddia edilen tiyatrocu Erdal Kuyumcu, New York Brooklyn Federal Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasında hakim karşısına çıktı.

Daha önce kendisine yöneltilen suçlamalardan bazılarını kabul eden ve tutuksuz yargılanan Kuyumcu’nun dün yapılan mahkemesinde de karar çıkmadı.

Sabah 10’da başlayan duruşma akşam üstü saatlerine kadar sürdü. Duruşma bugün 2.15’e ertelendi.

Duruşmada Kuyumcu’nun Türkiye’de çalıştığı firmayla yaptığı e- posta yazışmaları savcılık tarafından hakime delil olarak sunuldu. Yunanistan’a sevkiyatı yapılan metal tozuyla ilgili olan e-posta yazışmasında kullanılan “komşu” sözcüğü olayı soruşturan FBI tarafından “İran” olarak değerlendirildi. Duruşmada “komşu” sözcüğü tartışıldı.

FBI konuyla ilgili bir uzmanı tanık olarak hakim karşısına çıkarttı. Kuyumcu’nun Türkiye’den tanık olarak getirdiği bir Türk bir avukatın tanıklık yapmasına Hakim Dora Irizarry izin vermedi.

Bugün yapılacak duruşmada iddia ve savunma makamının tanıkları ifade verecek. Kuyumcu’nun metal tozu konusunda Teksas’tan getirdiği bir uzman, hakime bu tozun sadece havacılık ve füze sanayinde kullanılmadığını bir metal kaplama malzemesi olduğunu ispat etmeye çalışacak.

Hukukçular tarafların tanıklarının çapraz sorgularının yapılacağı bugünkü duruşmada zamanın kısıtlı olması gerekçesiyle hakimin kesin kararını bugün verememe ihtimali olduğunu da belirttiler.

Brooklyn Federal Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasını Kuyumcu’nun New York’ta yaşayan çok sayıda arkadaşı da izledi.

“Kaplama maddesi”

Kuyumcu, daha önce ABD’de CEO’su olduğu metal şirketi aracılığıyla Türkiye’den gelen bir siparişi ihraç ettiğini kabul etmiş ancak bu ürünün İran’a gideceği yönünde bilgisi olmadığını yönünde ifade vermişti. Metal tozunun İran’a gönderildiğini daha sonra fark ettiğini belirten Kuyumcu, Türkiye’deki firmayla yaptığı ticareti durduğunu belirtmişti.

Kuyumcu, ABD’de havacılık ve uzay sanayinde uzmanlarından aldığı bilirkişi raporuyla; İran’da nükleer ve havacılık sektöründe kullanılabileceği iddia edilen metal tozunun bu sektörde tercih edilen bir malzeme olmadığını iddia eden bir bilirkişi raporunu mahkemeye sunmuştu. Metal tozuyla ilgili verilen raporda bu ürünün diğer sanayilerin tercih ettiği bir kaplama malzemesi olduğu belirtilmişti.

Erdal Kuyumcu kimdir?

Birçok dizi ve sinema filminde rol aldı. Türkiye ve Amerika’da çok sayıda televizyon dizisi, sinema filmi, tiyatroda rol alan ve sanat çalışmalarına son yıllarda ara veren Kuyumcu kurduğu New York merkezli Global Metallurgy LLC şirketi ile iş dünyasına atılmıştı. Erdal Kuyumcu, Türkiye’de “Oğlum Adam Olacak”, “Koltuk Sevdası”, “Duruşma”, “Teresa” gibi birçok dizi ve sinema filmlerinde rol aldı.

Kuyumcu ABD’ye yerleştikten sonra New York’ta birçok dizi, sinema projelerinde de yer aldı. Kuyumcu ayrıca sahnelenen “Oyunun Adını Siz Koyun Biz Koyamadık” gibi birçok tiyatro oyununda çeşitli rollerde oynadı.

Sanat dünyasından iş dünyasına

Kuyumcu hakkında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hazırlanan dosyada, Amerikan Maliye Bakanlığı’ndan izinsiz olarak, Ohio’da diğer bir Amerikan firmasından satın aldığı kobalt – nikel metal tozunu Türkiye’de bir firma aracılığıyla İran’a sattığı iddia edilmişti. Kuyumcu aleyhine en az bir milyon dolar para cezası ve 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Kuyumcu bu iddialardan bazılarını kabul etmişti.

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG