Erişilebilirlik

Türk ve Alman Askerler Arasında Gerginlik


Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere(ortada) geçen ay Kahramanmaraş'ta Alman birliklerini ziyaret ederken
Türkiye’nin talebi üzerine konuşlandırılan Patriot hava savunma sistemleri için Kahramanmaraş’ta görev yapan Alman askerleri ile Türk askerleri arasında gerginlik iddiaları Almanya’da gündemi belirlemeye devam ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 24 Şubat’ta Kahramanmaraş’a konuşlandırılan Patriot bataryalarında görevli Alman askerlerini ziyareti sonrası patlak veren gerginlik son olarak Federal Meclis’in Savunma Komisyonu’na konu oldu. Kapalı kapılar ardında Federal Alman Meclisi’nin silahlı kuvvetler raportörü Hellmut Königshaus’un konuyla ilgili raporunu ele alan komisyon üyeleri gerilimin krize dönüşmemesi ve iki taraf arasındaki atmosferin yumuşaması yönünde tavır aldı.

Toplantı sonrasında Bild gazetesine konuşan Federal Ordu Hava Kuvvetleri Müfettişi Karl Müllner, gerilime iki ayrı askeri kültürün neden olduğunu, hangi tarafın suçlu olduğunu aramanın bir fayda vermeyeceğini , bu gibi sorunları büyütmemek gerektiğini belirterek bundan sonra Alman ile Türk birlikleri arasında güven ortamını sağlamlaştırmak gerektiğini söyledi.

Komisyonu bilgilendiren Federal Alman Meclisi’nin silahlı kuvvetler raportörü Hellmut Königshaus ise raporunda Kahramanmaraş’daki Türk ordusu yetkililerinin kendi askerleri ile Alman askerleri arasındaki iletişimi engellemeye çalıştığını, hatta Alman askeri ile ilişki kuran bazı Türk askerlerin cezalandırıldığını, Alman askerlerin kullandığı duş ve tuvaletlerin hijyenik durumlarının çok kötü durumda olduğunu, mıntıkalarının da temizlenmediğini öne sürdü.

Geçen günlerde Alman basınında çıkan konuyla ilgili haberlerde Merkel’den önce Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere’nin ziyareti sırasında bir Alman kadın askerle bir Türk subay arasında tartışma çıktığı, kadın askerin tartaklandığı ve yaralandığını söyleyerek şikayetçi olduğu,bu arada Alman askerlerin Gazi Kışlası’nda bulundukları alana Alman bayrağı çekmeleri üzerine kışlanın Türk komutanının bayrağı indirttiği iddiaları da yer almıştı.

Öteyandan Federal Meclis Savunma Komisyonu’nun konuyla ilgili tutanakları bir gazetede yayınlandı. Buradaki iddialara göre, Kahramanmaraş Gazi Kışlası’nda 5. Zırhlı Tugay Komutanı bakan de Maiziere’nin ziyaretinde Türk askerlerinin geçişine izin vermeyen bir Alman askere fiziki saldırıda bulundu ve Türkçe küfür etti. Alman askerlerin komutanı Alman General Rainer Glatz, sorunun yanlış anlamadan kaynaklandığını ve çözüldüğünü savunurken, Savunma Komisyonu üyesi Sosyal Demokrat Parti SPD’li Hans-Peter Partels ‘Türk Komutanın Alman askerinden özür dilemesini bekliyorum, en azından bir buket çiçekle' şeklinde bir açıklama yaptı.

Konuyla ilgili inceleme başlatıldığını duyuran Genelkurmay Başkanlığı ise yaptığı geniş kapsamlı yazılı bir açıklama ile iddiaları yalanlarken, Alman ve Türk personel arasında gerilim olmadığını duyurdu.

Kahramanmaraş’ta konuşlanan Alman askerlerinin şikayetlerinin geçen hafta Londra'da yapılan Yemen'in Dostları Grubu Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Alman meslektaşı Guido Westerwelle’nin görüşmesinde de ele alındığı, Davutoğlu’nun temizlik konusunda Alman askerlerinin kendi mıntıkalarından sorumlu olduklarını söylediği öğrenildi. Westerwelle bir gazeteye verdiği demeçte, Alman askerlerinin Türkiye'ye dost olarak gittiklerini ve dost olarak da ağırlanmak istediklerini söylemişti.

Kahramanmaraş'ta yaklaşık 300 Alman askeri görev yapıyor. Alman birliğinde beş Türk asıllı asker de bulunuyor.
XS
SM
MD
LG