Erişilebilirlik

“Suriye’ye Sınır Kapısının Açılmasını Değerlendiriyoruz”


Türk bir yetkili depremden etkilenen Suriye’ye insani yardımın gönderilmesi için rejimin kontrolünde olan bölgeye açılan sınır kapısının yeniden açılmasını değerlendirdiklerini söyledi.

Reuters’a konuşan Türk yetkili Hatay ve Suriye’nin Lazkiye kenti arasındaki sınır kapısının yeniden açılabileceğini belirtti.

Yetkili, “Yayladığı-kasab sınır kapısının açılmasına yönelik planlar var. Oradan gönderilen yardım doğrudan Suriye hükümeti kontrolündeki yerlere gidebilir” dedi.

Ankara ve Şam arasında, 2011 yılında başlayan ve Türkiye’nin rejim karşıtı silahlı muhalifleri desteklediği iç savaştan bu yana diplomatik ilişki bulunmuyor.

Ancak iki ülke arasında bir süre önce 11 yıl aradan sonra bakan düzeyinde ilk görüşmeler gerçekleşmiş, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da biraraya gelme ihtimali gündeme gelmişti.

İdlib’e bir geçiş daha açılabilir

Adını vermemek koşuluyla Reuters’a bilgi veren Türk yetkili rejime muhalif grupların bulunduğu İdlib’e açılan bir diğer sınır kapısının da BM yardımın bölgeye iletilmesi için yeniden açılabileceğini söyledi.

Türkiye ve muhaliflerin kontrolündeki bölge arasında şu anda açık olan tek sınır kapısı Bab El-Hava. İdlib’e giden Birleşmiş Milletler yardımları bu sınır kapısından geçiyor.

Bu sınır kapısı depremin ardından kısa bir süreliğine kapanmış ve Perşembe günü yeniden açılmıştı.

İnsani Yardım Taşıyan 14 Kamyon Türkiye’den Suriye’ye Geçti

Türk yetkilinin bu açıklaması öncesinde Uluslararası Göç Örgütü’nden de bir açıklama geldi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) sözcüsü Paul Dillon, insani yardım taşıyan 14 kamyonun Türkiye’den Suriye’ye geçtiğini açıkladı. Yardımlar depremden etkilenen İdlib’e gidiyor.

Örgütün sözcüsü Dillon, konvoyun elektrikli ısıtıcı, battaniye gibi yardım malzemeleri taşıdığını belirtti.

Dün de Bab El-Hava sınır kapısından geçen BM yardım konvoyu Suriye’ye ulaşmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün Türkiye ve Suriye’de büyük yıkım ve can kaybına yol açan depremle ilgili Amerika’nın bölgede yürüttüğü yardım faaliyetlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada bu konuya değindi.

Türk hükümetine sınır geçişinin yeniden açılması sebebiyle teşekkür eden Blinken, Esat rejimine de tüm sınır kapıları üzerinden insani yardımın depremden etkilenen yerlere herhangi bir ayrım yapılmadan iletilmesine izin vermesi çağrısında bulundu.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat Deprem Bölgesinde 
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Esat Halep’teki hastanede depremzedeleri ziyaret etti

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat da depremden etkilenen Halep kentindeki bir hastanede tedavi altına alınan yaralı depremzedeleri ziyaret etti.

Suriye Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinden Esat ve eşinin yaralıları ziyaretinden fotoğraflar paylaşıldı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG