Erişilebilirlik

Türkevi saldırganının beş yıl hapsi istendi


Türkevi binasına saldıran Recep Akbıyık yeniden gözaltına alındı.
Türkevi binasına saldıran Recep Akbıyık yeniden gözaltına alındı.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun heyacanı yaşandığı günlerde 21 Mayıs gecesi, elindeki metal çubukla New York’ta Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu Türkevi’ne saldıran Recep Akbıyık için beş yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gizlilik kararı bulunan iddianamenin açıklanmasının ardından Akbıyık, Sulh Ceza Hakimi Sarah L. Cave’in karşısına çıkartıldı. Hakim, daha önce çıkartıldığı mahkemede serbest bırakılan Akbıyık’ın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Akbıyık, diplomatik statüsü olan binanın on penceresini, iki kapısını kırmak ve kendisini engellemeye çalışan iki Türk güvenlik görevlisine saldırmakla suçlandı.

New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams, ABD Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Servisi Direktörü Carlos F. Matus ve New York Müdürü Keechant L. Sewell, saldırgan Akbıyık’la ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Başsavcı Damian Williams, Akbıyık’ın ABD’nin korumasında olan diplomatik bir misyon binasına fütürsuzca saldırarak ciddi hasar verdiğini, iki güvenlik görevlisini de elindeki metal çubukla dövmeye kalktığını belirtti. Williams, ’ ABD'deki diplomatik statüdeki bina ya da çalışanlarına saldıran kişiler, yaptıkları bu eylemlerinden sorumlu tutularak cezalandırılır’’ diye konuştu.

Akbıyık, ilk olarak tutuklanmasının ardından bir süre hastanede tedavi görmüş daha sonra kendisi hakkında verildiği belirtilen hastane raporu doğrultusunda serbest bırakılmıştı. Belediye’nin sağladığı sığınma evinde kalan Akbıyık’ın her hafta adli makamlara imza vermesi şartı getirilmişti. İmza atmaya gitmeye

Akbıyık hakkında daha önce de bu sebeple yakalama kararı çıkarılmıştı.
Akbıyık, mahkeme sürecinde VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada da kendisinin hasta olduğunu ve tedavi görmek istediğini söylemişti.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG