Erişilebilirlik

Türkiye ABD Büyükelçiliği’nin ‘Kayyum’ Açıklamasından Rahatsız


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yle telefon görüşmesi yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hükümetin güneydoğudaki bazı belediyelere kayyum atanmasına yönelik Amerikan Büyükelçiliği’nin yaptığı yazılı açıklamadan duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak son gelişmeleri değerlendirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmede başta çatışmaların durdurulması mutabakatının uygulanması olmak üzere Suriye’deki durum değerlendirildi. Kerry, Türkiye’nin desteği için tekrar teşekkür ederek, ateşkesin ilk saatlerinde olumlu gözlemlerinin bulunduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu görüşmede , Türkiye’nin bu mutabakata desteğini yinelerken, diğer taraftan rejim tarafından ihlaller yapıldığına da işaret etti. Görüşmede son olarak Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin “kayyum” açıklamasından duyduğu rahatsızlığı da Kerry’e iletti. Büyükelçilik, hükümetin güneydoğudaki bazı belediyelere kayyum atama kararından “kaygı duyulduğu” yönünde bir açıklama yayınlamış, bu kararın “geçici olması” temennisinde bulunmuştu.

Açıklama Ankara’da gerek yönetim, gerekse bazı siyaset çevrelerinde tepkilere yol açmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG