Erişilebilirlik

‘Türkiye ABD İçin Kaybedilecek Bir Müttefik Değil’


Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı (TACCI) Ali Koçak, Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerginliğin iki ülkeye de ciddi zararlar verebileceği belirterek, “ABD ile Türkiye arasında yaşanan bu yüksek tansiyon derhal sonlandırılmalı. Aradaki sorunlar konuşarak çözülmeli” dedi.

Amerika’nın Sesi’ne iki ülke arasında yaşanan siyasi ve ekonomik gerilimle ilgili görüşlerini açıklayan Koçak, Türkiye’nin ABD için “kaybedilmeyecek çok güçlü bir müttefik” olduğunu belirtti.

‘İki ülke de büyük zarar görür’

TACCI Başkanı Koçak, “Türk–Amerikan ilişkileri çok eskiye dayanır ve güçlüdür. Türkiye’nin NATO üyeliğinden itibaren ikili ilişkiler Soğuk Savaş döneminde daha da güvenli ve güçlü bir hale gelmiştir. Bu siyasi ve ekonomik tansiyon yükselmesi Türkiye’nin hem askeri hem de ticari ilişkilerinin güçlü olduğu ABD ile büyük ilişkilerine zarar verir. Biz iş adamları olarak bu siyasi tansiyonun sürmesi halinde hem ABD’nin hem de Türkiye’nin zarar göreceğini düşünüyoruz. Bu durumun sürmesi iki ülke arasında ticareti sağlayan hem Amerikalı hem Türk iş adamları için iyi olmaz" dedi.

‘Çok sayıda Amerikalı Türkiye’ye yatırım yapmak istiyor’

Merkezi New York'ta bulunan TACCI’nin son yıllarda Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen birçok Amerikalı kişi ve kuruluşla temasta olduğunu kaydeden Koçak, “Son yıllarda Türkiye’den buraya çok sayıda yatırımcının geldiğini görüyoruz. Aynı şekilde birçok Amerikalı yatırımcı da Türkiye’ye gidiyor. Ayrıca son yıllarda bir çok Amerikalı'nın Türkiye’ye yatırım yapmak istediğini biliyoruz. İlişkilerin bu durumda olması iki ülkenin yatırımcılarını, işadamlarını zor duruma sokacaktır. İki ülkenin de birbirine ihtiyacı var. İlişkilere büyük zarar veren bu tansiyon derhal düşürülmeli” dedi

‘ABD’nin o bölgede Türkiye’nin müttefikliğine ihtiyacı var’

Koçak, Türkiye’nin ABD için güçlü ve önemli bir müttefik olduğunu kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:

“ABD’nin Türkiye’ye karşı olan bu tutumu, iki ülke arasındaki güçlü müttefiklik ilişkisine de büyük zarar verir. Yaşanan bu son durum hem askeri hem de ticari alanda Amerika için faydalı olmayacaktır. Amerika Türkiye’yi her zaman yanında güçlü bir müttefik olarak tutmalı. O bölgede Amerika’nın Türkiye’nin müttefikliğine her zaman ihtiyacı var. Amerika attığı adımlarda biraz daha düşünceli hareket etmek zorunda. Türkiye, ABD için kaybedilecek bir müttefik değil. Amerika’nın Türkiye’yi yanından uzaklaştırmaması her zaman bu ülkenin çıkarınadır. Ortadoğu çok karışık bir bölge. ABD’nin burada her zaman Türkiye gibi güçlü bir müttefike ihtiyacı vardır. Siyasiler, Türkiye konusunda attıkları ve atacakları adımlara dikkat edip Türkiye’yi ABD’den uzaklaştırmamalıdırlar. Temennimiz siyasilerin sakin olması. Tansiyonun düşürülüp iki ülkenin aralarındaki sorunları konuşarak çözmesidir. İki ülkenin siyasileri hem kendi vatandaşlarını hem de iş adamlarını düşünerek hareket etmeliler” dedi.

XS
SM
MD
LG