Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanlığı: ‘Gerilimin Yumuşamasını Umuyoruz’


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizinde tansiyonun yatışmasını umduklarını söyledi.

Nauert günlük basın brifinginde Türkiye ve ABD’nin karşılıklı vizeleri askıya almasıyla patlak veren krizle ilgili soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla telefon görüşmesinde Türkiye’de hapiste tutulan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın durumunu da gündeme getirdiğini bildirdi.

Nauert, Brunson’ın güvenliği, sıhhati ve refahının kendileri için çok önemli olduğunu, bu konuyu çok yakından takip edip sürekli gündemde tuttuklarını ve evine döndüğünü görmeyi arzu ettiklerini belirtti.

Türkiye’yle ABD arasındaki krizin yakında çözüleceği yönünde işaretin olup olmadığının sorulması üzerine Nauert, “Elbette öyle olmasını umarız, elbette ilişkilerimizin ilerlemesini arzu ederiz. Şu anda ilişkilerimizde çok fazla gerilim olduğuna kuşku yok” dedi.

Nauert, Türkiye’deki Amerikan diplomatik misyonlarında tutuklanan ya da ifadeye çağrılan yerel çalışanlar hakkındaki suçlamalarda Türk makamlardan kanıt istediklerini yineledi.

Amerikalı sözcü, “Türk hükümetini, (bu kişiler hakkında) Türkiye’nin iddia ettiği şekilde terör bağlantılarıyla ilgili kanıtlar varsa bu kanıtları lütfen bizimle paylaşmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Nauert, Türkiye’nin soruşturmaları hakkında Amerika’yla işbirliği yapmaya niyetli olup olmadığı konusunda da “çok ciddi endişelerinin” bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin ABD’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu ve iki ülkenin güvenlik alanında iyi bir işbirliği içerisinde olması gerektiğini belirten Nauert, “(Türk hükümetinin) Çalışanlarımızı tutuklaması, bu konuda nerede durduklarına yönelik soru işareti yaratıyor” dedi.

Nauert, bu kişilerin avukatlarına erişimlerine izin verilmesi gerektiğini de yineleyerek, “Umarız Türk hükümeti bunu yapma sözünü tutar. Bu konunun kesinlikle takipçisi olacağız” ifadesini kullandı.

Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika’ya sert sözlerle yüklendiği konuşması hakkında görüşünün sorulması üzerine, “(Gerilimde) Biraz yumuşama olmasını umuyoruz ve Türk hükümetiyle diyaloğa sahip olabilmeyi umuyoruz” dedi. Sözcü, dün iki bakanın görüştüğünü, onun dışında da iki ülke hükümetleri arasında çok sayıda çeşitli görüşme ve toplantıların yapıldığını hatırlattı.

Nauert bir başka soru üzerine, vizeleri askıya alma kararını kolay almadıklarını, bunun elbette tercih ettikleri bir adım olmadığını söyledi, vizesi olanların Amerika’ya hala girebileceğine dikkati çekti.

STÜDYO VOA

FED faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tuttu – 12 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG