Erişilebilirlik

''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus Gemisini İnceliyor''


Türkiye'nin Rusya bandıralı bir kargo gemisini Karadeniz kıyısı açıklarında durdurarak Ukrayna'nın geminin çalıntı tahıl taşıdığı iddiasını inceleme altına aldığı belirtildi. Açıklamayı Reuters haber ajansına üst düzey bir Türk yetkili yaptı.

Dün Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Vasil Bodnar, Zhibek Zholy gemisinin Türk gümrük yetkilileri tarafından alıkonulduğunu söylemişti. Reuters'a konuşan bir yetkili ve ajansın elde ettiği belgelere göre Ukrayna geçtiğimiz günlerde Ankara'dan geminin alıkonulmasını istemişti.

Kiev, 24 Şubat'ta başlayan Rus işgalinin ardından, Moskova'yı Ukrayna topraklarından tahıl çalmakla suçluyor. Kremlin bu iddiaları reddediyor.

Reuters'ın konuştuğu adını açıklamayan yetkili talebe bağlı olarak Zhibek Zholy adlı geminin Karasu limanında durdurulduğunu belirtti. Ancak geminin taşıdığı tahılın üzerinde nereden alındığına dair bilgi yazılı olmadığını kaydetti.

Yetkili Türkiye'nin konuyla ilgili Rusya, Birleşmiş Milletler ve üçüncü taraflarla temasta olduğunu belirtti.

Reuters muhabirleri dün, geminin Türkiye'nin kuzeybatısındaki Sakarya açıklarında Karasu limanı dışında kıyıya bir kilometre mesafede demirlemiş olduğunu görmüş, bu sırada gemi içinde ya da çevresinde bir hareket olmadığını bildirmişlerdi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar, Ukrayna televizyonuna yaptığı açıklamada geminin kaderine bugün müfettişlerin karar vereceğini ve Ukrayna'nın gemideki tahıla el konulmasını umduğunu söyledi.

Bir Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Ukrayna denizcilik dairesinden aldığı bilgiye dayanarak Cuma günü Zhibek Zholy gemisinin 4 bin 500 tonluk ilk kargosunu Ukrayna'nın güneyinde Rusya işgali altında olan Berdyansk'tan yüklediğini söylemişti.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG