Erişilebilirlik

Türkiye 5 yıl görev yapacak Cumhurbaşkanını seçiyor


Türkiye bugün, 5 yıl görev yapacak Cumhurbaşkanını seçiyor. Oy verme işlemi sabah saat 08.00 itibariyle başladı.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Oy verme işlemi 17.00’de sona erecek.

Seçimde ilk turda en yüksek oyu olan iki aday, Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışıyor. 60 milyondan fazla seçmen bugün tercihini iki aday arasında kullanmak için oy veriyor.

Yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi ise 24 Mayıs’ta sona erdi. Ankara’ya getirilen oylar, Türkiye genelinde sandıkların kapanması ve oy sayımına geçilmesiyle eş zamanlı sayılacak.

Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise bugün saat 17.00’ye kadar sürecek. Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre yurtdışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verenlerin sayısı 1,9 milyon kişiyi aştı.

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda Erdoğan oyların yüzde 49,52’sini, Kılıçdaroğlu yüzde 44,88’ini, Sinan Oğan yüzde 5,17’sini, Muharrem İnce ise yüzde 0,43’ünü almıştı. İlk tura katılım oranı yüzde 88,8 olmuştu.

Seçim günü yasakları

Seçim yasakları kapsamında bugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamıyor, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi de yasak.

Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda da yalnızca yemek verilebiliyor.

Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla bugün 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamıyor. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca bugün saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamıyor. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bugün bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

XS
SM
MD
LG