Erişilebilirlik

"Türkiye'den Gönderilen Kimyasallar Fentanil Değil"


Guatemala’da geçtiğimiz ay sonunda Türkiye’den gönderilen 4 adet konteynerdeki 480 adet varilde bulunan kimyasal maddenin sentetik uyuşturucu fentanil olmadığı bildirildi.

Guatemala İçişleri Bakanlığı tarafından geçen ay Puerto Barrios limanında, çıkış yeri Türkiye olan 480 adet varilde yapılan incelemeler sonucunda, variller içindeki kimyasal maddenin sentetik uyuşturucu madde fentanil olmadığı açıklandı.

Bazı basın organlarında ele geçirilen maddenin fentanil olmadığına dair iddialar üzerine Guatemala İçişleri Bakanlığı’na ulaşan VOA Türkçe, bu bilgiyi resmi makamlardan da onaylattı.

Amaury Reyes imzasıyla VOA Türkçe’ye gönderilen metne göre inceleme yapılan konteynerlerin bulunduğu limanda TruNarc ve First Defender RMX aparatlarıyla yapılan ilk testlerden (pozitif sonuç verse de bu testlerden) nihai ve kesin sonuç alınamadı.

Sonrasında incelenmesi için Ulusal Adli Bilimler Enstitüsü’ne (INACIF) numuneler gönderildi.

INACIF tarafından yapılan nihai testlerdeyse söz konusu varillerde uyuşturucu tespit edilemedi ve alıkonulan 4 adet konteyner serbest bırakıldı.

Ne olmuştu?

22 Mart'ta saat 16.15’te Puerto Barrios limanında, Türkiye’den yüklenen 4 adet konteynerin birinde, Narkotik Suçlarla Mücadele Bilgi Analizi Genel Müdürlüğü (SGAIA) görevlileri tarafından sahada yapılan ön testlerin pozitif çıkması üzerine konuyla ilgili basına bilgi verilmiş ve diğer konteynerlerin de incelenmeye alındığı duyurulmuştu.

Guatemala Polisi, SGAIA tarafından yapılan ön testlerde uyuşturucu tespit edilen miktarın 24 Mart’ta 240 varile ve sonrasında da 480 varile ulaştığını açıklamış ve konu, İçişleri Bakanlığı ve polis tarafından da rekor yakalama başlığıyla duyurulmuştu.

Guatemala İçişleri Bakanı David Barrientos da konteynerdeki kimyasal maddelerin Türkiye’de yüklenirken (çeşitli boyalarda ve vernik imalatında kullanılan) alkid reçine olarak kayda geçirildiğini ve ele geçirilen rekor büyüklükteki fentanilin uyuşturucu kaçakçılarına önemli bir darbe olduğunu açıklamıştı.

ABD’de bir yılda 100 binden fazla ölü

Eroinden 50, morfinden 100 kat daha güçlü olması ve tek kullanımda bile bağımlılık yapması gibi nedenlerle en tehlikeli uyuşturuculardan biri olarak kabul edilen fentanil, yüksek kar marjından dolayı başta Meksikalı karteller olmak üzere uyuşturucu tacirlerinin de ilgisini çekiyor.

Uzmanlar, fentanilin fiyatının ABD’de Meksika’dakinin 200 ila 1000 katı olduğunu belirtiyor.

Resmi verilere göre Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 arasında toplam 107 bin 735 kişinin fentanil ve türevlerinden dolayı yaşamını yitirdiği ABD’de, yasadışı fentanil kaçakçılığını önlemek için önlemler arttırılıyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG