Erişilebilirlik

Türkiye Doğu Akdeniz'de Yeni NAVTEX İlan Etti


Türkiye, Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX'ler ilan etti. Yeni ilan edilen NAVTEX’lere göre Deniz Kuvvetleri, İskenderun bölgesinde 1-2 Eylül tarihlerinde iki ayrı alanda atış talimleri yapacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu NAVTEX’in Doğu Akdeniz’de Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin faaliyet gösterdiği alanla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Ancak Türkiye, Bakan Akar'ın açıklamasından bir süre sonra atış talimleriyle ilgili NAVTEX ilanının ardından bu defa da Oruç Reis gemisinin faaliyetleriyle ilgili yeni NAVTEX ilanında bulundu.

İlk olarak 23 Ağustos'a kadar Doğu Akdeniz'de faaliyette bulunacak Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'yle ilgili NAVTEX ilanı daha sonra 27 Ağustos'a uzatılmıştı. Bugün ilan edilen NAVTEX'le de bu süre 1 Eylül tarihine kadar uzatılmış oldu.

Türkiye'nin Oruç Reis'in faaliyetleriyle ilgili NAVTEX ilanları Yunanistan’la Türkiye arasında Doğu Akdeniz konusunda tansiyonun yükselmesine neden oldu.

NAVTEX ilanı söz konusu bölgede seyir yapacak ya da hali hazırda yapan diğer gemileri bölgede düzenlenecek faaliyet konusunda uyaran bir mesaj mesaj anlamına geliyor.

XS
SM
MD
LG