Erişilebilirlik

'Türkiye Fırat’ın Doğusuna Harekatı Bekletecek'


İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde düzenlediği toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Trump'la yaptığımız telefon görüşmesi, gerek diplomasi ve güvenlik birimlerimizin temasları, gerekse Amerikan tarafından yapılan açıklamalar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti, tabi bu ucu açık bir bekleme süreci değildir. Önümüzdeki aylarda Suriye sahasında hem PKK/PYD unsurlarını hem de DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldıracak bir harekat tarzı izleyeceğiz. Bunun bilinmesi lazım. Nihayet geçtiğimiz günlerde bu konuda şu ana kadar ki en açık ve ümit verici sözleri Amerikan yönetiminden duymayı başardık” dedi.

'Türkiye Fırat’ın Doğusuna Harekatı Bekletecek'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

“Geçmişteki kötü tecrübeler nedeniyle bu sözleri memnuniyet ve bir o kadar ihtiyatla karşılıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’dan gelen açıklamalar sonrası Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik Özgür Suriye Ordusu destekli harekatı bir süre beklemeye aldığını ifade etse de daha önce yaşanan ihtilaflar nedeniyle ihtiyatı elden bırakmadı.

Cumhurbaşkanı, “Atalarımız, ‘Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş’ der. Biz de geçmişteki kötü tecrübelerimiz sebebiyle bu sözleri memnuniyetle bir o kadar ihtiyatla karşılıyoruz. Sayın Trump'la da yaptığımız görüşme neticesinde bize şunu söyledi. ‘Buradan siz DEAŞ'ı temizler misiniz?’ Biz temizledik, bundan sonra da temizleriz. Yeter ki ‘sizler lojistik anlamda bizlere gerekli desteği verin’. Ve çekilmeye başladılar mı? Başladılar. Şimdi hedef bu diplomatik ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek, nasıl ki Cerablus'ta 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiysek, bundan sonra da yine bu terör gruplarını PKK, PYD, YPG hepsini etkisiz hale getirebilecek kabiliyete sahip bir Özgür Suriye Ordusu’na ve Mehmetçiklere sahibiz” diye konuştu.

“Türkiye’nin dış politikasını hazmedemeyenleri gastrologlara göstermek lazım”

“Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok ama Suriye'den bize gelecek terör saldırılarına karşı tavrımız kesindir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dış politikasını eleştirenleri de ince yollu eleştirdi.

Erdoğan, “Türkiye dış politikada destan yazmaktadır, destan. Hem diplomatik anlamda, hem askeri anlamda hem de sınırlarımızın güvenliği anlamında bunu başarmış olan bir Türkiye var. Hazmedemeyenler yok mu? Var. Bunlar da dışarıda olmaktan çok içeride. Bunlar hazımsız. Bunları aslında gastrologlara (mide hastalıklarını inceleyen doktor) göstermek lazım” dedi.

Erdoğan, 12 Aralık’ta “birkaç gün içinde Fırat’ın doğusuna harekat başlayacak” demişti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekatlarından sonra Suriye topraklarında başlatacağı üçüncü harekatın başlatılacağını yine Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu.

12 Aralık’ta Savunma Sanayi Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, “Sıra, Fırat'ın doğusundaki terör öbeklerini dağıtma kararımızı hayata geçirmeye geldi. 20 bin tırı aşkın Suriye'nin kuzeyindeki teröristlere silah gönderildi. Bunun yanında araç gerek gönderildi. Stratejik ortağımız gönderdi. Söylüyoruz kabul etmiyorlar. Sizin varsa bizim de istihbaratımız var. Bu konuda maalesef Amerika ile derin bir görüş ayrılığı yaşadığımız herkesin bildiği bir gerçek. Ülkemizin güney sınırları muhtelif terör örgütleri tarafından adeta kuşatılınca Amerikalılara bunun sürdürülemez olduğunu ifade ettim. Amerikalılar yüzümüze karşı olumlu konuşmalarına rağmen DEAŞ'a karşı bölücü terör örgütü unsurlarını sahaya sürmeye devam etti. Fırat'ın doğusuna yönelik harekat, birkaç gün içerisinde başlar” demişti.

XS
SM
MD
LG