Erişilebilirlik

'Türkiye Gibi Kültürel Çeşitliliği Büyük Bir Ülkeyi Tanıtmak İstiyoruz'


'Türkiye Gibi Kültürel Çeşitliliği Büyük Bir Ülkeyi Tanıtmak İstiyoruz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

'

Birleşmiş Milletler’in her yıl 21 Mayıs’ta kutladığı “World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development” (Dünya Diyalog ve Kalkınma için Kültürel Çeşitlilik Günü) kapsamında bu yıl ilk kez örgütün New York’taki merkezinde Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü isimli bir konferans düzenlendi.

Birleşmiş Milletler’den UNESCO, DESA (Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanlığı) ve WTO (Dünya Turizm Örgütü) yetkilileri dışında birçok önemli uluslararası kültürel organizasyonun temsilcileri, New York Eyalet Valiliği’nden yetkililer ve Jamaika’yla Etiyopya büyükelçilerinin de katıldı. Konferansta Türkiye’yi temsil eden New Yorklu Türk iş kadını ve AK Parti ABD Kadın Kolları Başkanı Mine Anlar, Birleşmiş Milletler’in 70. Yıl kutlaması kapsamında yapılan bu konferansın “dünya kültürlerarası diyaloğun kurulması açısından çok önemli olduğunu” belirtti.

Amerika’nın Sesi ile konuşan Anlar “Türkiye gibi kültürel çeşitliliği inanılmaz büyük olan bir ülkeyi tanıtmak ve ondan alınması gereken dersleri göstermek” istediklerini belirtti.

Mine Anlar konferansta yapacağı sunumla ilgili olarak, “Konu ülkelerarasındaki kültürlerarası çeşitlilik. Bunun da en güzel örneği Türkiye olduğu için, biliyorsunuz, nice dinler, nice diller ülkemizden geçmişten günümüze, biz de bunlarla ilgili kısa da olsa bir sunum yapacağız, zira Türkiye’nin tarihini saatlerce anlatsanız yine de bitmez,” dedi.

Aralarında Prenses Nisreen El-Hashemite ve New York’ta yaşayan Perulu ünlü sanatçı Grimanesa Amoros’un da bulduğu önemli konukların bulunduğu konferansta kültür ve çeşitlilik konularında ilginç sunumlar yapıldı, Jamaikalı yetkililer ise turizmin ekonomik büyüme üzerine katkıları anlatan bir konuşma yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG