Erişilebilirlik

Türkiye Gülen’in İadesinde Israrlı


Türkiye’de, ABD Başkanı Donalp Trump’ın izleyeceği politikalar merakla beklenirken, Ankara ikili ilişkilerde “Fethullah Gülen’in iadesi” konusunu öncelikli gördüğünün altını çiziyor. Bu çerçevede Adalet Bakanı da yeniden “ABD’yi ziyaret” konusunu gündeme getirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün Kanal24’teki bir programda, darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen yapılanmasıyla ilgili yürütülen süreç hakkında açıklamalarda bulundu. Obama döneminde Gülen’in iadesi için ABD’de temaslarda bulunan Bozdağ, yeni Başkan Trump’dan Türkiye’nin beklentisini de anlattı. Bozdağ, “Trump göreve gelince yeni dosya gönderdik. Başkan Trump'ın konuşmalarına bakınca olumlu kanaatimiz güçlendi. Biz gerekirse ABD’ye bir kez daha gidip yeni Adalet Bakanı'na bu konuda Türkiye'nin beklentilerini ve hassasiyetlerini iletmek için fırsat buluruz diye düşünüyoruz,” dedi.

Bozdağ, Trump’ın Gülen yapılanmasına hızlıca müdahale etmesini beklediklerini de açıkladı. Bozdağ, “Terör örgütü herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan faaliyetlerine devam ediyor. Trump döneminde hala müdahale yapılmadı. ABD'de Türkiye'nin aleyhinde bir terör örgütünün bu kadar rahat faaliyet göstermesini anlamak, izah etmek mümkün değildir. Umarız ki, Sayın Trump’ın döneminde değişir. Önümüzdeki süreçte bazı değişikliklerin olabileceğini buradan ifade edelim,” görüşünü aktardı.

Obama dönemine tepki

Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye’nin eski Başkan Barack Obama döneminde taleplerine karşılık bulamadığını da söyledi. Bozdağ, “Bunlar Cumhurbaşkanı’na suikast teşebbüsünde bulundular, külliyeyi, parlamentoyu bombaladılar. Bu kadar büyük suç işleyenlerin dost bildiğimiz ülkede himaye görmesi bizi rahatsız eder. Uluslararası hukuk çerçevesinde bu suçların faillerini Türkiye'ye iade etmesi gerekir. Demokrasiye, hukuka inanıyorlarsa bunu yapmalıdırlar. Şimdi mülteci statüsü açmaya çalışıyorlar. Obama döneminde konuşma konusunda mesafemiz iyiydi. Çok bilgi ve belge gönderdik ama netice alamadık. Konu zamana yayıldı ve bu süreçte ‘Biz elimizdeki dosyalarımızın sağlam olmasını istiyoruz. Mahkemeye gönderdiğimizde bu işin avukatlığını biz yapacağız’ dediler. Bu dosyada iade olmayacaksa herhalde hiçbir dosyayla kimse iade edilmez. Biz mahkemeye gönderilmesini istedik. Maalesef geçen süre içerisinde dosya intikal ettirilmedi” diye konuştu.

Türkiye’nin Gülen konusundaki ısrarcı tutumunu açıkça ortaya koyduğu gözlemlenen Bozdağ, “ABD'nin Gülen'i bize iade etmesini istiyoruz. Biz onu milletin önünde yargıya çıkaralım istiyoruz. Yargı hesap sorsun ve yaptıklarının cezasını burada çeksin istiyoruz. Biz doğrudan terörist Gülen'in iadesini ABD'li muhataplardan talep ediyoruz. Bunun dışında ABD ben bunu başka ülkeye gönderiyorum dediği zaman, hangi ülkeye gönderirse göndersin onu da takip edip, isteyeceğiz. Peşini bırakmayacağız. Yaptığı fiiller hesapsız kalmamalı ve Türk yargısına hesabını vermelidir,” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, ayrıca Yunanistan’ın darbe girişimcisi olduğu iddia edilen askeri personel hakkındaki iade etmeme kararını da eleştirdi. Bozdağ, “Bizim Yunanistan, Almanya ve başka ülkelerden FETÖ'cü darbecileri istediğimiz hiçbir talebe cevap gelmedi. Sağolsunlar Bulgaristan ve Romanya iade yaptı. Ama bunların dışında kalan ülkelerin Türkiye'nin taleplerine olumlu cevap vermediğini görüyoruz,” açıklamasında bulundu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG