Erişilebilirlik

Türkiye ile BAE Arasında 13 Anlaşma


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) temaslarını sürdürürken, ziyaret çerçevesinde Türkiye ile BAE arasında 13 anlaşma imzalandı.

Anlaşmalar; savunma sanayi, sağlık, iklim değişikliği, sanayi, teknoloji, kültür, tarım, ticaret, ekonomi, kara ve deniz taşımacılığı, gençlik, afet yönetimi, meteoroloji, iletişim ve arşiv alanlarını kapsıyor.

BAE’nin Türkiye'nin Körfez bölgesindeki başlıca ticaret ortağı olduğunu belirten Erdoğan, “ikili ilişkilerde duraksama yaşanan dönemde dahi ticari ilişkilerin hacmini koruduğunu, özel sektörler arasındaki ortaklıkların canlılığını muhafaza ettiğini” kaydetti.

Türkiye ile BAE Arasında 13 Anlaşma
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

Abu Dabi’deki temaslarını tamamlayarak bugün Dubai’ye geçen Erdoğan, Dubai Expo 2020’deki liderlik sergi alanında Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Maktum ile biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ise Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan tarafından resmi törenle karşılanmış, Abu Dabi’deki ve Dubai’deki Burj Khalifa gibi ülkenin sembol binalarına Türk bayrağı yansıtılmıştı.

BAE, Erdoğan’ın ziyaretinin, “ikili ilişkilerde yeni ve olumlu bir sayfa açtığı” değerlendirmesinde bulunurken, Türk hükümeti de BAE ile işbirliğini geliştirmek için ziyareti fırsat olarak görüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye ile BAE arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 2020'ye kıyasla yaklaşık yüzde 9 azalarak 7,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde Türkiye'nin BAE'ye ihracatı yüzde 91 artışla
yaklaşık 5,2 milyar dolara çıkarken bu ülkeden ithalatı yüzde 58 azalarak 2,4 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG