Erişilebilirlik

Türkiye ile İngiltere’den serbest ticaret anlaşmasını genişletme kararı


İngiltere ve Türkiye bayrakları
İngiltere ve Türkiye bayrakları

Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) referandumunun yapıldığı 2016 yılının ardından 2020 yılında 27 üyeli birlikten resmen ayrılan İngiltere, bu tarihten bu yana ülkelerle ikili serbest ticaret anlaşmaları yapıyor.

Bu ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye ile İngiltere son olarak iki ülke arasındaki mevcut serbest ticaret anlaşmasını genişletme kararı aldı. İki ülke arasındaki mevcut 23 milyar sterlinlik (30 milyar dolar) ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için müzakereler yürütülecek.

Müzakerelere 2024’te başlanması planlanıyor. Süreci İngiltere adına Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch’un, Türkiye adına ise Ticaret Bakanı Ömer Bolat yürütecek. İngiltere, özellikle hizmetler ve dijital ticaret alanında Türkiye pazarındaki yerini genişletmeyi öngörüyor.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, sosyal medya hesabından “Heyecan verici haberler! Bugün, Birleşik Krallık ve Türkiye'nin mevcut serbest ticaret anlaşmamızı genişletme konusunda anlaştıkları gün!” mesajıyla bir video paylaştı.


Büyükelçi Morris videoda, iki ülkenin “doğal ortak ve müttefik” olduğunu vurgulayarak, “Bu güçlendirilmiş ve modern yeni serbest ticaret anlaşması geçen yıl 23 milyar sterlini aşmış olan ikili ticari ilişkimizi gelecek için daha da güçlendirecek” dedi.

Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ticarette son dönemde artış kaydedildi. 2021’de 18,1 milyar sterlin olan ticaret hacmi, 2022’de yüzde 30’a varan artışla 23,5 milyar sterline ulaştı.

Serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesi ve yeni alanlara açılması ile birlikte bu rakamın daha da artacağı öngörülüyor. Türkiye taşıt, giyim ve elektrikli aletler gibi ürün gruplarında İngiltere’nin en önemli tedarikçileri arasında.

Bunun yanı sıra İngiltere, Rusya ve Almanya’dan sonra Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü ülke. 2022’de 3,3 milyon İngiltere vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti.

Türkiye ile İngiltere arasındaki son üst düzey görüşme Litvanya'da yapılan NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleşmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak biraraya gelmişti.

10 Temmuz'da da İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Morris, Twitter hesabından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüştüğünü kaydederek, "iki ülkede de refahı artırmak için ikili ortaklığımız kapsamında daha fazla işbirliği yapmak için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG