Erişilebilirlik

Türkiye ile Irak arasında Arbat Havalimanı saldırısı gerginliği


Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Raşid'in, saldırıyı protesto etmek üzere Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisini çağıracağı açıklandı
Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Raşid'in, saldırıyı protesto etmek üzere Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisini çağıracağı açıklandı

Irak’ın kuzeyinde yer alan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Süleymaniye kenti yakınlarında bulunan Arbat Havaalanı’na 18 Eylül günü bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.

Irak saldırıyı protesto etmek için Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisini çağıracağını açıklarken, Türk Dışişleri Bakanlığı olayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Talim yapılmakta olduğu anlaşılmıştır”

Açıklamada, “Irak’ta, PKK terör örgütü ve uzantılarının özellikle ülkenin kuzeyinde yoğunlaşan terör faaliyetlerinin ve özellikle Suriye ile Irak arasında oluşturulan terör koridorundaki hareketliliğin yakından izlendiği” belirtilerek, şöyle denildi:

“Bu minvalde, Süleymaniye’de bulunan Arbat Havalimanı’nda 18 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gelişmeler dikkat çekicidir.

Patlama esnasında, KYB’ye bağlı “Terörle Mücadele Grubu” mensuplarının PKK/YPG’li teröristlerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır. Bu gelişme, KYB’ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının terör örgütü üyeleriyle işbirliğini açıkça ortaya koymuş olması bakımından vahimdir.

Yaşanan bu son olayla, terör örgütünün halkını adeta rehin aldığı Süleymaniye’ye yönelik tedbirlerimizin ne denli isabetli olduğu da bir kez daha teyit edilmiştir."

Açıklamada ayrıca, hem Irak merkezi hükümetinden hem IKBY makamlarından PKK ve uzantılarını terör örgütü olarak tanımasının ve terörizmle samimi ve somut şekilde mücadele etmesinin beklendiği vurgulandı.

"Irak'ın toprak bütünlüğü ihlal edilmiştir"

Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Raşid'in saldırıyı protesto etmek üzere Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisini çağıracağı belirtildi.

Irak ordusu Yahya Resul ise, saldırıyı gerçekleştiren insansız hava aracının Türkiye sınırından Irak hava sahasına girdiğini iddia ederek, “saldırının Irak’ın toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu” dile getirdi.

Irak’ın BM misyonundan eskiden Twitter olan X sosyal medya platformundan yapılan paylaşımda, "Irak'ın egemenliğini defalarca ihlal eden saldırılar sona ermelidir. Güvenlik kaygıları diyalog ve diplomasi yoluyla ele alınmalıdır, saldırılarla değil” denildi.

Arbat, ülkenin kuzeydoğusundaki Süleymaniye kentinin 50 kilometre doğusunda yer alan helikopterler için kullanılan küçük bir havaalanı.

Reuters’a konuşan bir güvenlik kaynağı, ilk bilgilerin PKK'ya ait olduğundan şüphelenilen bir hedefe yönelik saldırıda bir Türk insansız hava aracının kullanıldığını gösterdiğini söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG