Erişilebilirlik

Türkiye ile Venezuela Arasında Mutabakat Zaptı 


Ticaret Bakanı Mehmet Muş Venezuela ziyareti boyunca Devlet Başkanı Nicolas Maduro da dahil olmak üzere üst düzey temaslarda bulunurken, işadamları da 1300’ün üzerinde görüşme gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri artırmaya yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Petrol Bakanı Tareck El Aissami’nin de katıldığı bir etkinlikte Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Venezuela Uluslararası Üretken Yatırım Merkezi (CIIP) arasında iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri artırmaya yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Televizyondan canlı yayınlanan etkinlikte, imza töreninin ardından konuşan Maduro, anlaşmanın Venezuela’da endüstriyel kalkınmaya ve ticaretin büyümesine hizmet edeceğini kaydetti.

Konuşmasına salonda bulunan Türk heyetine hitaben “Selamünaleyküm” diyerek başlayan Maduro, "2017’den bu yana kendisine desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı abisi gibi gördüğünü" söyledi.

Yayından önce Muş ile özel bir toplantı yaptığını belirten Maduro, görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğin ve yatırımların artmasına yönelik önlerine büyük hedefler koyduklarını kaydetti.

Türk yatırımcıları Venezuela’da gıda üretimi, ticaret, sanayi, turizm, enerji ve madencilik gibi sektörlerde yatırım yapmaya çağıran devlet başkanı, ülkesinin petrol, petrokimya ve gaz sektörlerinde de Türkiye ile işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Aynı zamanda kargo hizmeti veren Türk Hava Yolları’nın (THY) doğrudan sefer sayısını haftada dörtten 7’ye çıkarmasının önemine değinen Maduro, “İstanbul’dan THY kargo servisine verilen bir ürün uçakla 12,5 saat sonra Caracas’a ya da Venezuela’dan gemiye yüklenen bir konteyner 25 günde Türkiye’ye ulaşıyor” dedi.

Muş: “Birçok sektörde işbirliği olanağı bulunuyor”

Canlı yayında konuşan Muş, "Türkiye'nin üretim kapasitesi ve Venezuela'nın zengin doğal kaynakları bize yapabileceğimiz kayda değer bir potansiyel sunuyor. İki ülke ekonomileri birbirini tamamlayıcı niteliktedir” dedi.

Ticaret Bakanı, Venezuela’da müteahhitlik hizmetlerinin yanı sıra gıda, enerji, madencilik ve turizm gibi birçok sektörde işbirliği imkanı olduğuna dikkat çekti.

Muş Venezuela ziyareti boyunda ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez, Bilim, Teknoloji, Eğitim ve Sağlık Bakanı Sayın Gabriela Jiménez, Turizm Bakanı Ali Paredes; Kültür Bakanı Ernesto Villegas ve Ulaştırma Bakanı Ramon Velasquez gibi isimlerle de görüşmeler yaptı.

“İşadamlarından 1300’ün üzerinde görüşme”

Türkiye’de ulaşımdan kozmetiğe kadar yirmiye yakın farklı sektörde faaliyet gösteren 62 şirket temsilcisinin, 306 Venezuelalı firma ile toplamda 1300’ün üzerinde yüz yüze görüşme yaptığı bildirildi.

İki ülke arasında Mart ayında imzalanması beklenen Karşılıklı Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın ardından ekonomik ilişkilerin daha da artması bekleniyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG