Erişilebilirlik

‘Türkiye Mültecilere Yardımı Sürdürecek’


Ahmet Davutoğlu
Ahmet Davutoğlu

Londra'da yapılan Suriye bölgesine destek konferansına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'de beş yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaşta meydana gelen sivil ölümlerini kınadı, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere desteğini sürdüreceğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Halep’in bombalanması üzerine Türkiye’ye Suriye’den yeni bir mülteci akını olabileceği uyarısında bulundu ve daha çok yardıımın şart olduğunu vurguladı. Davutoğlu, maliyeti ne olursa olsun Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yardım etmeye kararlı olduğunu söyledi. Davutoğlu, Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki bütün hastanelerde herhangi bir belge göstermeden tedavi edilebildiğini ve iş piyasasına da erişim hakkı olduğunu belirtti.

Esad ve IŞİD ikisi de düşman

Başbakan Ahmet Davutoğlu Suriye halkına ve bölge ülkelere dağılan mültecilere destek konferansında yaptığı konuşmada insanlığa karşı iki düşman bulunduğunu, bunlardan birinin Esat rejimi, diğerinin ise IŞİD terörü olduğunu belirtti. Davutoğlu, uluslararası toplumun savaş suçu işleyenlere karşı omuz omuza durması gerektiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, Suriye'deki muhalefeti tekrar masaya getirmenin zor olduğunu kaydetti, Suriye’de insani suçlar işlenmesini eleştirdi.

10.7 milyar dolar yardım

Londra'daki Kraliçe Elizabeth Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda 2016 yılı için Suriye’deki krizle ilgili olarak 5, 6 milyar dolar, 2017-2020 arasındaki dönem için ise 5.1 milyar dolar yardım sağlanmasına karar verildi.

İnsani yardım ve ekonomik gelişim, eğitim ve Suriye başlıklı oturumların düzenlendiği konferans bir basın toplantısıyla sona erdi. Konferansa, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Norveç Başbakanı Erna Solberg, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanısıra mültecilere evsahipliği yapan ülkelerin dışişleri, eğitim ve kalkınma bakanlarıyla uluslararası yardım kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri katıldı.

Suriye ve bölgesine destek konferansında alınan kararlar doğrultusunda yapılacak olan yardımların içinde, temiz su, yiyecek, tıbbi malzeme, destek malzemeleri ve hijyen ürünleri de bulunuyor.

Londra'da Başbakan Davutoğlu Aleyhinde Protesto Gösterisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Bina önünde protestolar

Konferansın gerçekleştiği saatlerde binanın önünde toplanan Londra'daki sivil toplum örgütleri Türkiye'yi protesto ederken, Başbakan Ahmet Davutoğlu aleyhinde sloganlar attı. Bina önünde toplanan bir başka grup ise Rusya'nın Suriye'deki varlığını protesto etti.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG