Erişilebilirlik

“Türkiye Yapamayacağımız Şeyleri İstiyor"


İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’nin ülkesinin NATO üyelik başvurusunu onaylayacağına emin olduğunu belirtmekle birlikte Ankara’nın destek için şartlarının tamamının karşılanmayacağı mesajını verdi.

“Türkiye Yapamayacağımız Şeyleri İstiyor"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

İsveç Başbakanı, “Türkiye hem yapacağımızı söylediklerimizi yaptığımızı kabul ediyor hem de yapamayacağımız şeyleri yapmamızı istiyor” dedi.

Kristersson, "karar Türkiye'nin" ifadesini kullandı.

Başbakan Ulf Kristersson bu açıklamasını katıldığı bir konferans sırasında yaptı.

Finlandiya ve İsveç, Türkiye’yle 2022 yılında Ankara’nın bu iki ülkenin NATO’ya üyeliklerine muhalefetini kaldırmasına yönelik anlaşma imzalamıştı.

İki ülke, Rusya’nın Ukrayna işgali üzerine Mayıs ayında NATO üyeliği için başvurmuş, Türkiye iki ülkenin PKK militanlarına evsahipliği yaptığı gerekçesiyle üyeliklerine karşı çıkmıştı.

Katıldığı konferansın ardından bir basın toplantısında konuşan İsveç Başbakanı, Türkiye’nin taleplerinin üç ülke arasındaki anlaşmanın kapsamı dışında olduğunu belirtti.

“Zaman zaman Türkiye İsveç’ten iadesini istediği kişileri dile getiriyor” diyen Kristersson, bu konuların İsveç hukuku çerçevesinde ele alındığını vurguladı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olabilmesi için üye bütün devletlerin bunu onaylaması gerekiyor.

Amerika başından bu yana iki ülkenin üyeliklerine güçlü destek veriyor.

Stolltenberg: “İki ülkenin NATO üyesi olacaklarına eminim”

Aynı konferansta konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, bütün NATO üyelerinin Finlandiya ve İsveç’in kabul protokollerini imzaladığını hatırlattı.

Stoltenberg bununla birlikte 30 üyeli NATO’da sadece iki üyenin meclislerine bunu henüz onaylatmadığını belirtti. Türkiye ve Macaristan meclisleri henüz bu iki ülkenin NATO üyeliklerini onaylamadı.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın da yakın zamanda NATO üyesi olacaklarına emin olduğunu da kaydetti.

NATO Genel Sekreteri, “İsveç ve Finlandiya'nın tehdit edilmeleri durumunda NATO’nun harekete geçmeyeceği düşünülemez” dedi.

XS
SM
MD
LG