Erişilebilirlik

Türkiye'nin 2023 Yılı Bütçesi Kesinleşti


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Hükümeti'nin sunduğu, Türkiye'nin 2023 yılı bütçesi, 4 trilyon 470 milyar lira olarak kabul edildi.

TBMM'deki Türkiye bütçesi üzerine müzakere maratonu, bu gece AKP ve MHP'nin oy çokluğuyla 320 kabul oyuna karşılık 193 ret oyuyla sona erdi. Bu maratonda AKP'li Zafer Işık'ın yumruklu saldırısı nedeniyle İyi Parti vekili Hüseyin Örs'ün yoğun bakıma kaldırıldığı fiziki kavgalar da yaşandı.

TBMM'de bu gece yasalaşan 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'ne göre; Türkiye giderleri 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirleri 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörüldü. Bu bütçe kapsamında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın’ verdiği bilgiye göre, merkezi bütçe yönetimi altındaki 225 kamu idaresi için ayrılan ödenekler de kesinleşmiş oldu.

2023 yılı bütçesinde personel giderleri için toplam 1 trilyon 102,7 milyar lira öngörüldü.

Mal ve hizmet alım giderleri için 318,7 milyar lira harcanması planlanırken faiz giderleri kalemi olarak 565,6 milyar lira öngörülmesi dikkat çekti.

Ayrıca bugünkü kapanış müzakeresinde ise, CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezası tartışması yaşandı.

XS
SM
MD
LG