Erişilebilirlik

Türkiye'nin Tıbbi Malzeme Yardımı ABD'ye Ulaştı


Türkiye'nin, Corona virüsü salgınında vaka sayısının 1 milyonu geçtiği ABD'ye gönderdiği tıbbi yardımlar adresine ulaştı. Yardımları taşıyan askeri kargo uçağı, başkent Washington yakınındaki Maryland eyaletinde Andrews Hava Kuvvetleri Üssü'ne indi.

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ABD'ye gönderilen tıbbi yardım malzemelerini taşıyan askeri kargo uçağı, ABD saatiyle 17.30 civarında (TSİ 00.30) iniş yaptı.

Corona Günlüğü ABD 29 Nisan TSİ: 00.00
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Uçağı, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Philip Thomas Reeker karşıladı. Büyükelçi Kılıç, Reeker’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a yazdığı mektubu da iletti.

Yardım kolileri üzerinde, Cumhurbaşkanlığı forsu, iki ülkenin bayrakları ve sıra Mevlana'nın "Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır." sözleri Türkçe ve İngilizce olarak yer aldı.

Türkiye’nin ABD’ye 500 bin ameliyat maskesi, 500 adet yüz koruyucu, 400 adet N95 tipi maske ve 1500 adet koruyucu gözlük, 400 bin koruyucu tulum ve önlük, 2 bin litre dezenfektan yolladığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı da Twitter hesabında, Andrews Üssü’ndeki karşılamadan görüntüler paylaştı.

ABD'nin NATO nezdindeki Büyükelçisi Kay Bailey Hutchinson Twitter hesabından, "Pandemi sırasında NATO olarak gösterdiğimiz dayanışma Transatlantik ilişkimizin gücünü ortaya koyuyor. Türk halkına çok teşekkür ediyoruz" mesajını paylaşmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG