Erişilebilirlik

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal’ın şoförünün cinayete kurban giden oğlu son yolculuğuna uğurlandı 


28 yaşında hayatını kaybeden Ömer Kaan Demir’in cenaze namazı Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezi’nde kılındı.
28 yaşında hayatını kaybeden Ömer Kaan Demir’in cenaze namazı Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezi’nde kılındı.

Kimliği belirsiz kişiler tarafından haftasonu sokak ortasında öldürülen, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal’ın şoförü Tuncay Demir’in oğlu Ömer Kaan Demir son yolculuğuna uğurlandı.

28 yaşındaki Demir’in cenaze namazı Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezi’nde kılındı.

Demir, cenaze namazının ardından Virginia eyaletinin Fredericksburg kentindeki Amerika Müslümanlar Birliği Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze törenine Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, büyükelçilik yetkilileri ile başkent çevresinde yaşayan Türkler ve Demir’in ailesiyle yakınları katıldı.

ABD'de suç oranlarında gerçekten azalma var mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Başkent polisi soruşturma yürütüyor

Başkent Washington’un kuzeybatısındaki Takoma bölgesinde Pazar akşamı kız arkadaşını evine bıraktığı belirtilen Demir’in, aracına dönerken kimliği belirsiz kişilerce silahla vurularak öldürüldüğü kaydediliyor. Saldırının nedenine dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Başkent Washington polisi, olayla ilgili soruşturma yürütüyor.

Emniyetten yapılan açıklamada, “9 Haziran 2024 Pazar günü saat 23:36 sularında Kuzeybatı Underwood Caddesi 800. bloktan silah sesleri geldiği yönündeki ihbar üzerine polis memurları bölgeye intikal etti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, polisin olay yerine ulaştığında, Demir’i silahla yaralanmış halde bulduğu belirtildi.

Demir’in olay yerinde hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, “Bu olayla ilgili bilgisi olan herkes herhangi bir girişimde bulunmadan (202) 727-9099 numaralı telefondan polisi aramalı ya da 50411 numaralı telefona mesaj atarak ihbarda bulunmalıdır. Metropolitan Emniyet Müdürlüğü şu anda Columbia Bölgesi’nde (DC) işlenen her cinayetten sorumlu kişi ya da kişilerin tutuklanmasını ve mahkum edilmesini sağlayan bilgi sağlayan herkese 25 bin dolara kadar ödül vermektedir” denildi.

Ömer Kaan Demir, ailesiyle Virginia eyaletinin Springfield kentinde yaşıyordu.

ABD Başkanı Joe Biden Mart ayında büyük şehirlerin emniyet müdürleriyle Beyaz Saray'da biraraya gelmiş, ABD genelinde suç oranlarında büyük düşüş kaydedilmesinden övgüyle bahsetmişti.

Son verilere göre başkentte son bir yıla göre 2 bin 186 daha az suç işlendi.

Bununla birlikte Washington emniyet birimi istatistiklerine göre, başkentteki şiddet suçları 2022'den 2023'e kadar yüzde 39 artarak soygunlarda yüzde 67, cinayetlerde ise yüzde 35 artış gösterdi. Aynı dönemde araba hırsızlıklarında yüzde 82 ve kundakçılıkta yüzde 175 artış görüldü. Resmi istatistikler, 2024 yılının sadece ilk iki ayında ise kentte 30'u ateşli silahlarla olmak üzere en az 57 araba hırsızlığı gerçekleştiğini gösterdi.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG