Erişilebilirlik

"Türkiye'nin Onayı Sürecinde İyi Bir Yerdeyiz"


İsveç Başbakanı Ulf Kristersson
İsveç Başbakanı Ulf Kristersson

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyeliğinin Türkiye tarafından onaylaması sürecinde İsveç'in "iyi bir noktada" olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya 130 teröristi teslim etmeden adaylıklarının meclisten geçmeyeceğini belirtmişti.

Kristersson bugün yaptığı açıklamada, "Bence hala iyi bir noktadayız. Müzakereler ya da anlaşmanın takibi konularında durum iyi gidiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin TBMM tarafından onaylanması için “130 kadar teröristi” Türkiye'ye teslim etmeleri gerektiğini söyledi.

İki kuzey Avrupa ülkesi geçen yıl Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından güvenlik kaygıları nedeniyle NATO üyeliği için başvuruda bulunmuştu. Ancak İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya dahil olmaları için NATO üyesi 30 ülkeden onay almaları gerekiyor.

Türkiye, İsveç'in özellikle "terörist" olarak adlandırdığı Kürt militanlara ve 2016 darbesinin arkasında olduğuna inandığı gruplara karşı daha net tavır takınmasını istiyor.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen Gençlik Buluşmaları'nda yaptığı açıklamada Erdoğan, "Bak dedik, yani bize eğer sizdeki teröristleri teslim etmeyecek olursanız, biz bunu zaten Meclis'ten geçiremeyiz. Meclis'ten bunun geçmesi için her şeyden önce 100'ü aşkın, 130 civarında, listeleri de verip, bu teröristleri bize vermeniz lazım" diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya, Türkiye'nin kaygılarını gidermek için Ankara'yla geçen yıl Haziran ayında üçlü bir anlaşma imzalamıştı.

Bu anlaşma kapsamında iki kuzey ülkesi Türkiye'nin terör şüphelilerinin sınırdışı ve teslim taleplerine, Türk istihbaratını da göz önünde bulundurarak, Avrupa yasalarıyla uyumlu olarak hızlı ve eksiksiz şekilde karşılık verme sözü vermişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden önce TBMM'nin iki ülkenin üyeliğini onaylamak için zamanının azaldığını söylemişti.

XS
SM
MD
LG