Erişilebilirlik

Türkiye Siyaseti Deprem Üzüntüsüyle Birleşti


Adana
Adana

Türkiye’de güneydoğuda meydana gelen depremlerle birlikte seçim atmosferindeki gerilimler kenara bırakılarak, ortak mesajlar verilmesi ön plana çıktı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ta olan ilk deprem, başta Gaziantep, Adana, Hatay. Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ ve Kilis kentlerinde yıkıma neden oldu.

Ankara’da TBMM Genel Kurulu yarın depremle ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü gündemle toplanacak. Ancak milletvekillerince bölge halkına yardım edilebilmesi amacıyla olağanüstü toplantının ardından gelecek haftaya kadar Meclis çalışmalarına ara verilecek.

Türkiye’deki siyasi partiler ve aktörler, yasal takvimi 18 Haziran yerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta olabileceğini açıkladığı Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde deprem kayıpları nedeniyle ortak üzüntüde birleşti. Bugüne kadar Türkiye siyasetinde karşılıklı sert mesajlar verilmesine karşın bugün deprem haberiyle “birliktelik, yardımlaşma ve dayanışma” mesajları ön plana çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, depremin ardından bölgedeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunulduğu bildirildi.

Muhalefet belediyelerle işbirliğini vurguladı

Muhalefet cephesindeki CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ile Gelecek Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı, afet bölgelerinde yürütülen tüm çalışmaları yakından takip ettiklerine ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Millet İttifakı’nın ortak yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk anda bölgedeki CHP’li belediye başkanlarını aramaması tutumuna karşı da mesaj verildi. Açıklamada, “Böyle bir felaket karşısında herhangi bir ayrım yapmaksızın merkezi hükümetin yerel yönetimlerle güçlü bir işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması önem arz etmektedir. Başta AFAD ve belediyelerimiz olmak üzere ilgili tüm devlet kurumlarımızın koordinasyon ve titizlik içinde yürüteceği çalışmalarla birlikte milletimizin desteği ve dualarıyla bu zor günleri de aşacağız. 85 milyon tek yürek olarak dayanışma içinde tüm yaralarımızı hızla saracak, bu felaketi birlik ve beraberlik içinde atlatacağız” denildi.

“Türkiye olarak kenetlendik, dualarımız deprem bölgesindeki tüm vatandaşlarımız için” mesajını paylaşan Millet İttifakı, tüm kamu kurumları ve yerel yönetimleriyle koordinasyon içerisinde bir süreç yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Sabah Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın valilerle görüştüğünü açıklamasının ardından bölgedeki CHP’li belediye başkanlarını aramadığı iddia edilmişti.

CHP heyet gönderdi, ‘belediyeler’ vurgusu yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sabah kurmaylarıyla parti genel merkezinde toplantı yapmasının ardından bölgeye parti yönetimi ve vekillerden oluşan heyeti gönderdi. Kılıçdaroğlu, ayrıca AKP TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat ile görüşerek, enkaz altındaki AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ve ailesi için geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu daha sonra yaptığı açıklamada da, “Sabahın erken saatlerinden itibaren süreci takip ettik. 51 belediyemiz; 707 araç, 3637 personel, 15 içme suyu tırı, 9 mobil mutfak tırı, 42 bin 500 battaniye, 3 bin 500 ısıtıcı, gıda, hijyen ve yardım malzemelerini deprem bölgesine gönderdi” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da, “Yaklaşık 174 araç, 818 personelle deprem bölgesine destek sağlıyoruz. Bu yardımların arasında 45 arama kurtarma aracı, itfaiye ve sağlık araçları, iş makinaları, gıda, ısınma ve kıyafet destekleri bulunmaktadır. Ayrıca 8 mobil mutfak ve yemek tırı da bölgeye gönderilmiştir. Bu rakamlar anlık olarak artıyor. Çünkü belediyelerimizde hazırlıklarını tamamlayan yola çıkıyor. Bu rakamlar her geçen dakika ve saat artarak devam edecektir. Tüm yardımlarımız AFAD’ın koordinasyonu içerisine ve AFAD’ın yönlendirmesine göre yapılmaktadır” bilgisini verdi.

HDP: “Özel sektör imkanları devreye sokulmalı”

HDP, Güneydoğu Anadolu bölgesinden çok sayıda milletvekiline sahip siyasi parti konumunda. HDP yönetimi, bölge vekillerince kendi seçim kentlerine gidildiğini ve partide kriz merkezi oluşturulduğunu bildirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ise Diyarbakır’a doğru yol çıktığı açıklandı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu deprem ülke tarihinin en ağır felaketlerinden birisi. Etkisi altına aldığı alan çok geniş; en az 10 kent, onlarca ilçe ve yüzlerce köy ile yerleşim yeri depremden doğrudan etkilenmiş durumda. Ağır kış şartlarının yaşandığı bugünlerde ve herkesin evde olduğu bir saate denk gelmesi çok daha ağır sonuçlar doğurdu. Ne yazık ki bu sonuçların ağırlaşacağı da öngörülebiliyor. Dolayısıyla buna denk bir seferberliğin ilan edilmesi, ülke kaynaklarının harekete geçirilmesi bir zorunluluktur. Yalnızca AFAD’ın ve bakanlıkların elindeki değil devam eden bütün şantiyelerdeki iş makinelerinin de acilen arama ve kurtarma çalışmaları için harekete geçirilmesi gerekiyor. Sadece devlete ait araç ve gereçler değil özel sektöre ait bütün imkanların da bu çalışmalar için devreye sokulması beklentimizdir. Bu bir gerekliliktir” açıklaması yaptı.

HDP, ayrıca diğer etkinliklerini ertelediğini duyurdu.

İyi Parti kan bağışı ve Milli Yas çağrısı yaptı

İyi Parti Lideri Meral Akşener, “Ülkemiz hepimizin içini yakan büyük bir deprem felaketiyle mücadele ediyor. Bu zorlu süreçte yaralılarımıza can olabilmek ve acılarımızı bir nebze olsun hafifletebilmek için başta İyi Parti teşkilatları olmak üzere tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum” mesajını paylaştı.

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da, “İyi Parti olarak bu süreçte Milletimizin hassasiyetini, birlikteliğini vurgulamak ve dünyaya daha iyi gösterebilmek adına ülke sathında Milli Yas ilan edilmesi çağrısında bulunuyoruz. Gün beraberlik günü, devlet-millet el ele vererek mücadele ve yaraları sarma günüdür!” açıklaması yaptı.

İyi Parti yönetimi, partide kriz merkezi kurduğunu da bildirdi.

MHP de bölgeye heyet gönderdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla bölgeye “Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Sadir Durmaz başkanlığında, Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ve Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’dan oluşan bir heyet” gönderildiği açıklandı.

Ayrıca Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, artçı şoklar nedeniyle hasarlı binalarda durulmaması çağrısında bulundu.

DEVA Lideri Ali Babacan da üzüntülerini paylaşarak, kan bağışı, temel gıda ve giyim maddelerinin afet bölgesine ulaştırılması ve barınma ihtiyacının karşılanması için vatandaşlara yardım çağrısında bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, kriz merkezi oluşturduklarını ve bölgeye yardımlar gönderileceğini açıkladı.

Benzer şekilde Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da bölge halkına yardım çağrısı yaptı.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlunun davaları ayrı görülüyor – 18 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG