Erişilebilirlik

Türkiye-Suriye Sınırından Geçiş Kolay mı?


Kilis'teki Öncüpınar mülteci kampı

İnsan kaçakçıları, Türkiye’den Suriye’ye geçmek isteyenler için ucuz bir seçenek. Türk hükümeti, IŞİD militanlarına katılmaya çalışan yabancıların sınırı geçmesini zorlaştıran adımlar atsa da sınır güvenliğinin gevşek olması ve rüşvet sorunu Suriye’ye geçişi kolaylaştırıyor

Suriye sınırı, Türk tanklarının koruması altında. Ancak tanklar çekildikten sonra dikenli tellerin aşılması hiç de zor değil. Tıpkı Suriye’den Türkiye’ye geçen bu iki kişi gibi. IŞİD kuşatması altındaki Kürt kasabası Kobani, sınırdan rahatça görülebiliyor.

Halep’ten bir saat uzaklıktaki Öncüpınar sınır kapısı, dünyada şiddetin en çok hakim olduğu bölgelerden birinde sınırı geçmeye çalışanlarla dolu. Bu kişilerin çoğu, Kobani’dekilere yardıma gitmek isteyen Türkiye Kürtler’i. Ancak IŞİD’e katılmak isteyenler de sınırı rahatça geçebiliyor.

Eski kaçakçı Mustafa, Türkiye’ye giriş-çıkışların çok kolay olduğunu söylüyor. Mustafa’ya göre 50 lira karşılığında Suriye’ye kaçak giriş yapmak mümkün.

“Türkiye-Suriye arasında geçiş herkese açık. Inırda 25’den fazla insan kaçakçısı faaliyet gösteriyor.”

Associated Press haber ajansına kimliğinin gizli kalması kaydıyla konuşan Mustafa, sınırı geçenlerin çoğunun Türk ve Suriyeli olduğunu, ancak aralarında yabancılar da bulunduğunu söylüyor:

“Eylül’de Amerikan aksanıyla İngilizce konuşan üç kişi gördüm. IŞİD militanlarının kontrolundaki bölgeye geçmek istiyorlardı. 15 kilometre ötede, Kilis’teki mülteci kampına gitmelerini ve sınırı oradan geçmelerini söyledim. Yardımcı olursam bana para vereceklerdi, ama randevulaştığımız saatte buluşmaya gelmediler.”

Başka kaçakçılar da Kilis’teki mülteci kampı yakınlarında IŞİD’e katılma noktası bulunduğunu doğruluyor. Bir başka giriş noktasıysa doğuda, Suriye’deki Carablus kenti yakınında. Hükümet sınır güvenliğini arttıran önlemler alsa da Başbakanlık Danışmanı Cemalettin Haşimi’ye göre, sınırdan kaçak geçişlerin tamamen durdurulması imkansız:

“Alınan önlemler sınırdan kaçak geçişleri azaltabilir. Ancak geçişleri tamamen sona erdirmek neredeyse imkansız. Güvenlik açısından bakıldığındysa önlemlerin işe yaradığını söyleyebiliriz.”

Kaçakçılar, geçen yıl alınan önlemlerle işlerinin zorlaştığını ve daha tehlikeli hale geldiğini söylüyor. Ancak kaçakçıların sınırdaki açıkları çok iyi bilmesi ve görevlilerle anlaşması nedeniyle Türkiye-Suriye sınırını geçmek hala oldukça kolay görünüyor.

XS
SM
MD
LG