Erişilebilirlik

Türkiye ve Irak kuzeyden petrol ihracatının yeniden başlatılmasını görüşecek


Irak Petrol Bakanı Yardımcısı Basim Muhammed, Türkiye’den bir enerji heyetinin Irak'ın kuzey petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunu görüşmek üzere 19 Haziran'da Bağdat'ta Iraklı petrol yetkilileriyle biraraya geleceğini söyledi.

Muhammed Reuters’a bugün yaptığı açıklamada, "Petrol ihracatının mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatılması gerektiği konusunda anlaştık ve akış yeniden başladığında günde 500 bin varil pompalamaya hazırız" dedi.

Türkiye, Uluslararası Ticaret Odası'nın (ICC) tahkim kararının ardından 25 Mart'ta Irak'ın Irak-Türkiye boru hattı üzerinden yaptığı günlük 450 bin varillik kuzey ihracatını durdurmuştu.

ICC, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 2014-2018 yılları arasında yaptığı izinsiz ihracat nedeniyle Türkiye'nin Bağdat'a 1,5 milyar dolar tazminat ödemesine karar vermişti.

Reuters'ın hesaplamalarına göre, 80 günlük durdurma IKBY’ye 2 milyar doların üzerinde bir maliyete yol açtı.

Irak'ın kuzeyindeki yarı özerk Kürdistan bölgesinden Türkiye'nin Ceyhan limanına uzanan ham petrol boru hattı, IKBY'nin 2013 yılında Irak federal hükümetinden bağımsız olarak ham petrol ihraç etmeye başlamasıyla birlikte Bağdat tarafından yasadışı kabul edilmişti.

Boru hattını yeniden işletme girişimleri, Türkiye'de geçen ay yapılan seçimler ve Irak'ın devlete ait pazarlama şirketi SOMO ile IKBY arasında bir ihracat anlaşması üzerinde yapılan görüşmeler nedeniyle ertelenmişti.

Irak Parlamentosu bu hafta başında, kamu alımlarını da içeren 153 milyar dolarlık rekor bir bütçeyi onaylamıştı.

Bütçe, Irak ile yarı özerk Kürdistan bölgesi arasında uzun süredir devam eden sorunları çözmeye yönelik adımları da içeriyor ve petrol gelirlerinin Irak Merkez Bankası tarafından denetlenen bir hesaba yatırılmasını öngörüyor.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG