Erişilebilirlik

Türkiye ve İran'da IŞİD Operasyonları


İran'da 7 Haziran'da düzenlenen saldırıda 18 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti

Suriye'nin Hatay sınırında MİT ve güvenlik güçleri ortak operasyonu düzenleyerek beş teröristi ele geçirdi.

İkisi Türk, üçü Suriye uyruklu intihar saldırganlarının, Altınözü ilçesinden, kaçak yollarla ülkeye giriş yaptığı açıklandı.

Saldırganların ikisinin üzerinden patlamaya hazır fünyeli bomba yeleği çıktığı öne sürüldü.

Hatay Valiliğinden yapılan açılamada, "Suriye’den ülkemizde canlı bomba eylemi yapmak üzere gönderilen beş eylemci, Hatay Mit Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü birimleri tarafından 23 Haziran 2017 Cuma günü gerçekleştirilen müşterek operasyonla, Hatay il merkezine ulaşmadan yakalanmıştır. Etkisiz hale getirilen eylemcilerden ikisinin vücuduna sarılı ve patlamaya hazır halde yakalanan intihar kemerleri, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadan ele geçirilmiştir. Teröristler ile birlikte ele geçirilen canlı bomba yeleklerinde yapılan ilk incelemede patlayıcıların parça tesirli el bomba fünyeli olduğu anlaşılmıştır. Yakalanan üçü Suriye, ikisi Türk uyruklu beş kişi gözaltına alınmış olup, olayla ilgili çok yönlü soruşturma sürdürülmektedir" dendi.

Hatay Valisi Erdal Ata da teröristlerin IŞİD üyesi olduğunu doğruladı. Teröristlerin Hatay dışında başka kentlerde de eylem planladığı belirtildi.

IŞİD'e yönelik bir operasyon da İran da yapıldı. Devlet Televizyonu, İran güvenlik güçlerinin, dini merkezlere saldırı planlayan IŞİD bağlantılı militanları yakaladığını duyurdu.

Kaç kişinin yakalandığı belirtilmezken, operasyonda patlayıcı ve intihar saldırısı kemeleri ve saldırı tüfekleri de ele geçirildiği açıklandı.

Tutuklamalar, İran Devrim Muhafızları'nın İran'ın batısından Suriye'ye IŞİD üslerini hedef alan füze fırlatmasından günler sonra yaşandı. 7 Haziran'da Tahran'da düzenlenen ve 18 kişinin hayatına mal olan çifte saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG