Erişilebilirlik

Rusya: "Türkiye ve Rusya, Türkiye'de gaz dağıtım merkezi kurulması konusunda yakın gelecekte anlaşabilir"


Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan
Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya ve Türkiye’nin yakında gelecekte Türkiye’de bir gaz dağıtım merkezinin kurulması konusunda anlaşabileceğini açıkladı.

Novak yaptığı açıklamada, Rusya’nın devlet gaz şirketi Gazprom’la Türkiye’de BOTAŞ’ın konuya ilişkin yol haritası üzerinde görüşmeler yaptıklarını söyledi. Rusya’da Rossiya 24 kanalına demeç veren Rusya Başbakan Yardımcısı “Bu projenin pratikte uygulanmasına ilişkin bir anlaşmaya yakın gelecekte varılacağından eminim" ifadelerini kullandı.

Ankara, uzun süredir enerji sıkıntısı çeken Avrupa ülkeleri için bir dağıtım merkezi işlevi görme arzusunu dile getirmişti. Türkiye, Rusya’nın Avrupa'ya yaptığı gaz sevkiyatındaki satışlardaki kaybı telafi etmek üzere kendi topraklarında bir gaz dağıtım merkezi kurulmasını önermişti.

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki ayrı kaynağın Reuters haber ajansına, söz konusu projeye ilişkin görüşmelerin Türkiye’de yaşanan depremler ve ardından yapılan genel seçimler nedeniyle sekteye uğradığı ayrıca merkezden hangi ülkenin sorumlu olacağı konusunda da bir anlaşmazlık olduğunu söyledikleri belirtildi.

Forum

STÜDYO VOA

Halkbank’ın ‘kader duruşması’ New York’ta başladı – 28 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG