Erişilebilirlik

Türkiye Yeni Normalleşme Önlemlerini Başlatıyor


Türkiye’de Corona virüsü salgınında can kaybı ve vaka sayısında düşüş yaşanırken ''kontrollu sosyal hayat'' yaklaşımıyla ilerleyen normalleşme süreci kapsamında yeni önlemler açıklanmaya devam ediyor.

Türkiye’de Corona virüsü salgınıyla mücadele sürecinde 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle ulaşımda Haziran ayından itibaren yasaklara son verilmesi beklentisi var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Ankara – İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerine başlanacağını açıklaması, bunun işaretini verdiği şeklinde yorumlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Karaismailoğlu, Corona salgını tedbirleri nedeniyle ara verilen YHT seferlerini Perşembe günü saat 07.00'de Ankara-İstanbul seferi ile başlatacaklarını bildirdi. “İlk yüksek hızlı trenimizi sabah İstanbul'a uğurlayacağız. Trenimiz yarı kapasiteyle çalışacak” diyen Karaismailoğlu, ilk seferlerde seyahat belgesi almış vatandaşlara yer verileceğini bildirdi.

Perşembe gün içinde Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında toplam 16 sefer yapılacağını kaydeden Karaismailoğlu, “İkinci bir karara kadar her gün 16 seferimiz olacak. Seferlerimiz Bilim Kurulu'nun belirlediği önlemlerle düzenlenecek” dedi.

Karaismailoğlu, seferleri durdurma kararı aldıkları 28 Mart öncesinde yüksek hızlı trenlerde günde yaklaşık 25 bin yolcuya hizmet verildiğini, kış sezonunda talep değişimine bağlı olarak günlük 44, yaz sezonunda günlük 48 sefer yapıldığını anımsattı. Karaismailoğlu, bu seferlerin 16'sının Ankara-İstanbul, 20'sinin Ankara-Konya, 6'sının Ankara-Eskişehir ve 6'sının da Konya-İstanbul arasında yapıldığını dile getirdi.

Garda, istasyonlarda ve trende maske takılacak

Karaismailoğlu’nun açıklamasına göre gar, istasyon ve trende maske takılması zorunlu olacak. Sosyal mesafe kurallarına uyulması açısından trenlerde yarı kapasiteli bilet satışı yapılmasının yanı sıra yolcuların koltuk değişimi yapmasına izin verilmeyecek. Trenler her seferden önce dezenfektanlarla temizlenecek.

Uçuşlarda kabin valizine izin verilmeyecek

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, hava ulaşımında öngördükleri önlemler hakkında bilgi verdi. “Şimdi uçuşa hazırlanma zamanı” diyen Ekşi’nin verdiği bilgilere göre uçaklarda herkes maske takmak zorunda olacak. Kabin içine el bagajı alınması yasaklanacak. Yolcular yanlarına sadece küçük el çantası alabilecek. Koridorlarda koltuklara yerleşme kuyruğu ve yakın temas oluşmasını engellemek için yolcular, oturma sıraları anons edildiğinde uçağa geçiş yapabilecek. Uçağa biniş arka sıradan öne, inişlerse önden arkaya doğru, yolcu sıra numarası anons edilerek yapılacak.

THY Genel Müdürü Ekşi, “Maskeni tak. Yanında her dört saatte bir değiştirecek kadar yedek masken olsun” ifadesini kullanarak uzun yurtdışı uçuşlarında yolcuların yanlarında yeterli miktarda maske getirmesi gerektiği uyarısında bulundu. Bu açıklama, THY’nin yolculara maske dağıtma planı olmadığını gösterdi. Sosyal mesafeyi mümkün olan her yerde korumak gerektiğini kaydeden Ekşi, “Hijyene dikkat, el yıkamak ve mümkün olduğunca online işlemlerle seyahat” diyerek uçuş öncesinde biniş kartı alınması gibi işlemlerin temassız şekilde yapılmasını istedi.

Otobüs firmaları 3 Haziran sonrasına bilet satışına başladı

Türkiye’de şehirler arasında kara yolcu taşımacılığı sektöründeki önemli şirketler bugün internet sitelerinde 3 Haziran sonrasında otobüs seferlerine başlayacaklarını açıkladı.

“Seferlerimizle 4 Haziran’da Hizmetindeyiz” açıklaması yapan otobüs firması Kamil Koç, “Resmi makamlardan gelecek yönlendirmelerle sefer tarihlerinde değişiklik olması durumunda 4 Haziran kalkışlı seferlerde değişiklik yapılabilir” uyarısında bulundu.

Pamukkale firması, “Mola bitti, sonunda kavuşuyoruz. 4 Haziran’da yola çıkıyoruz,” Ulusoy ise “Mola bitti, kavuşmaya hazır mısınız? Sağlığınız için tüm önlemleri alarak, 4 Haziran itibariyle sizleri sevdiklerinize kavuşturmak için tüm seferlerimiz planlanmıştır” açıklamalarında bulundu.

Kentlere giriş-çıkış yasakları 4 Haziran’da sona erecek mi?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mayıs’taki kabine toplantısının ardından Corona virüsü salgınına karşı 23-24-25-26 Mayıs tarihlerini kapsayan Ramazan Bayramı süreci de dahil olmak üzere uygulanacak önlemleri açıklamıştı. Bu kapsamda Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak için seyahat kısıtlamasına 15 gün daha devam edilmesi kararı alınmıştı. Bu 15 il için geçerli seyahat kısıtlaması ise 3 Haziran saat 24.00 itibariyle sona erecek.

Ancak İstanbul başta olmak kimi büyükşehirler için seyahat kısıtlamasına devam edilebileceği ve giriş-çıkış yasağı 4 Haziran itibariyle devam edecek kentlerden ancak e-devlet sistemi üzerinden alınacak izinlerle seyahat edilebileceği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs Perşembe günü kabine toplantısı yapacağı ve burada konuya ilişkin yeni karar alınacağı vurgulandı.

Son 24 saatte 28 can kaybı

Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından Türkiye'de Corona virüsü salgınıyla güncel veri tablosunu paylaştı. Buna göre, son 24 saatte virüse bağlı olarak 28 kişi hayatını kaybederken, 948 de yeni vaka tanısı konuldu. Toplam can kaybı sayısı 4397, toplam vaka sayısı da 158 bin 762'ye yükseldi.

Bugün 1492 hastanın iyileştiği, toplam iyileşen hasta sayısının da 121 bin 507 olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı: ''66 yerleşim yerinde karantina uygulanıyor''

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, bugün saat 20.00 itibarıyla 25 ilde, 2 belde, 17 köy, 45 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 66 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaya devam ettiğini açıkladı. Açıklamada, “Bu yerleşim yerlerindeki toplam nüfus 61.559’dur. Öte yandan 63 ildeki, 395 yerleşim yerinde karantina kararı ise kaldırılmıştır” bilgisi verildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son 4 günlük sokağa çıkma yasağı kapsamında Türkiye genelinde önemli ölçüde yasağa uyulduğu belirtilerek, ancak ihlallerde bulunduğu tespit edilen 47 bin 831 kişiyeyse Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı ayrıca, bundan sonraki süreçte de maske, sosyal mesafe, el hijyeni gibi bireysel korunma tedbirlerini uygulamaya devam edilmesi gerektiğini önemle vurguladı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG