Erişilebilirlik

‘Türkiye’yle Teknik Ayrıntılarda Anlaşıldı’


‘Türkiye’yle Teknik Ayrıntılarda Anlaşıldı’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Washington, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesi konusunda tüm teknik detaylarda anlaşıldığını bildirdi.

Açıklamayı yapan ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, “Amerika ve Türkiye, Türkiye’nin IŞİD’le mücadele koalisyonu operasyonlarına tamamen dahil edilmesi konusundaki teknik ayrıntıları nihai hale getirdi” diye konuştu.

Teknik düzenlemelerin operasyonel hale getirilmesinin birkaç gün alacağını söyleyen Cook, “Türkiye’nin mümkün olan en kısa zamanda koalisyon faaliyetlerine katılmak istediğine inanıyoruz” dedi.

Hava operasyonlarının ötesinde Türkiye’yle diyalogu sürdürdüklerini belirten Pentagon sözcüsü, IŞİD’le mücadelede en etkili seçenekleri görüştüklerini, buna Türkiye’nin güvenliği ve bölgesel istikrarı korumak amacıyla sınırlarda alınacak önlemlerin de dahil olduğunu kaydetti.

“Türkiye bir NATO müttefiki, Amerika’nın yakın dostu, IŞİD’le mücadele koalisyonunun önemli bir ortağı” diyen Pentagon sözcüsü Cook, Ankara’nın üsleri Amerika’nın ve koalisyonun kullanımına açtığını hatırlattı. Türkiye için “önemli bir güç arttırıcı” diye konuşan Cook, Ankara’nın işbirliğinin IŞİD’le birden fazla cephede mücadelede baskı kurmalarına yardımcı olacağının altını çizdi.

Türk uçaklarının koalisyon uçaklarının yanında birlikte uçuyor olmasının önemli bir adım olduğunu belirten Pentagon sözcüsü, şu anda lojistik ayrıntılar üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’yle varılan anlaşmanın, “ATO” (air tasking order) adı verilen ve koalisyon uçaklarının hava operasyonlarındaki rolünü belirleyen mekanizmayla ilgili ayrıntıları içerdiğini söyleyen Cook, sınır bölgelerindeki durumla ilgili görüşmelerinse sürdüğünü belirtti.

Pentagon sözcüsü Cook, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun teknik anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamayla Amerikan yönetiminin arasında çelişki olup olmadığı yönündeki soruya da, “Türkiye’yle aynı yoldayız, yalnızca hava operasyonlarını değil, işbirliğini nasıl genişletebileceğimizi de görüşüyoruz” diye konuştu.

STÜDYO VOA

FED faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tuttu – 12 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG