Erişilebilirlik

Türkiye'de Kolonya Revaçta Makarna Stoklama Başladı 


Türkiye'de ilk Corona virüsü vakasının açıklanmasının ardından kolonyaya talep arttı ve makarna gibi kuru erzak stoku yapılmaya başlandı.

Vatandaşlar, diğer perakende mağazalarında kolonya kalmaması ve internet satışında da "tükendi" bilgisi üzerine fabrika satış noktalarına gitmeyi tercih etti. Ankara'nın tarihi kolonya üreticisi Eyüp Sabri Tuncer'in Ulus semtindeki en eski mağazası önünde eşine pek rastlanmayan şekilde uzun kuyruklar oluştu.

VOA Türkçe'nin son günlerdeki durumu sorduğu Eyüp Sabri Tuncer Mağaza Yöneticisi Murat Oraklı, eskiye kıyasla son birkaç gündür üç katı satış yapıldığını açıkladı. Odaklı, "Şimdi zaten eski bir mağazayız her zaman bir kalabalığımız vardı ancak bir iki hafta öncesinden Türkiye’nin etrafı bu şekilde hastalıkla uğraştığı için Türkiye’ye girecekti zaten. Onun için son iki haftada satışlar hızlanmıştı. Ta ki Türkiye’de de bu hastalık göründüğü andan itibaren katlanmaya başladı iş. Eskiye kıyasla üç katına çıkmaya başladı yoğunluk. Biraz da panikle alıyor insanlar" dedi.

Normal koşullarda 1 litre kolonyayı 4 kişilik bir aile rahatlıkla uzun süre kullanabilecekken dört koli, beş koli alım yapmak isteyenler olduğunu söyleyen Oraklı, "Koli bazında istediklerinde veremiyoruz. Çünkü tüm insanların kullanması için böyle bir şansımız yok ama panik alımları olunca çok yüklü şekilde almak istiyorlar. Bakanımız açıklamış yetkili birimler hepsi açıklamış televizyonlarda profesörler konuşuyor, bizlerden kaynaklı değil. Aslında bunun (Corona salgını) için en güzel yöntem birincisi elinizi yıkayacaksınız diyor, elinizi yıkadınız, otobüsten indiğiniz zaman kolonya kullanabilirsiniz diye konuşmalar yapılıyor. Aslında kolonya her zaman kullanılacak değil alkol bazlı bir ürün bu her on dakikada kullanılacak bir ürün değil. Kalabalık yerlerde ellerini yıkama imkanı yoksa otobüste postanede dolmuşta burada falan direkt kullanabilirsiniz. Ancak yanlış anlaşılma var kolonya benim bildiğim kadarıyla (hastalıktan) korumuyor. Otobüse bindiğiniz elinizi sağa sola değdiniz elinizde bakteri üredi otobüsten indiniz elinizi yüzünüze değmeden önce kolonyayı sürdünüz o an bakteriyi öldürüyorsunuz. Konu bu yoksa öbür türlü aldım kolonyayı döktüm bundan sonra hastalık gelmez diye bir durum zaten söz konusu değil" diye konuştu.

Oraklı, öğleden sonra ellerindeki litrelik bidon ve şişe seçeneklerinin tükendiği açıklayarak, eğer vatandaş kendi boş şişesini getirirse dolum yapabildiklerini bildirdi.

Vatandaş alım yapıyor ama konuşmak istemiyor

Türkiye'de Kolonya Revaçta Makarna Stoklama Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00


Kolonya satın almak için kuyrukta bekleyenler ise, bunun haberleştirilmesine tepki gösteriyor. Yüzlerini yakın plan çekilmemesini isteyen vatandaşlar, neden kolonya almaya ihtiyaç duydukları konusunda soruları yanıtlamayı da reddediyor.

Akademisyen olduğunu kaydeden Alper Doğru, "Dün akşam haberlerde izledik. Kolonyayla ilgili tüketim sıkıntısı olacağını söylediler sabah marketleri gezdik bulamadık. Normalde biz buraya düzenli olarak geliyoruz. Sıra vardı bir buçuk saattir sıra bekliyorum. İnternette araştırmıştım çeşitli görevliler de bahsetti koruduğunu, elimizi eğer kolonya dökersek o mikrobu öldürdüğünü söylüyorlar. Ben de inanıyorum işin açıkçası. Bizim de toplum olarak kolonya alışkanlığımız var. Güzel bir alışkanlık bence genelde bulunduruyoruz. Ondan dolayı gelip aldım" ifadesini kullandı.

İsmini açıklamak istemediğini kaydeden bir emekli de, "Bir salgın var diyorlar önlem alın diyorlar kolonya tavsiye ettiler biz de onun için aldık. (Kolonya) kullanmıyordum az kullanıyordum şimdi ise gene kullanmayacağım. Türkiyemizde öyle bir şey yok şükür. Gerekirse kullanacağım gerekmezse kullanmayacağım. Panik yaratmıyorum şükürler olsun. Sadece bu evde bulunsun gerekirse kullanacağım" görüşlerini dile getirdi.

Bu arada kuyrukta çoğunlukla Corona virüsü için risk grubu olarak işaret edilen 65 yaş üstü görünen vatandaşların olması dikkat çekti.

Makarna, çamaşır suyu ve mendil rafları boşaldı

Ankara'da market raflarında ise makarna, kuru bakliyat, çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri ve kağıt mendil kalmadığı görüldü.

Zincir perakende mağazalarındaki görevliler ise, bu duruma şaşırdıklarını depodan gün içerisinde özellikle makarna ve çamaşır suyu ürünleri raflarına takviye yapmaya devam ettiklerini kaydetti. Görevlilerden bazıları da kendileri alışveriş yapmadıkları için bugünkü manzara itibariyle endişeye kapıldıklarını paylaştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG