Erişilebilirlik

Türkiye'de Suriye İçin Saflar Netleşti


Suriye’ye karşı yapılması muhtemel askeri operasyon, Türkiye'nin birinci gündemi olma özelliğini koruyor. Siyasette harararetli tartışmalar sürerken saflar hemen hemen netleşti.

Adalet ve Kalkıma Partisi artık bu harekatın kaçınılmaz olduğunda ısrarcı. Cumhuriyet Halk Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi böyle bir operasyona kesinlikle karşı çıkıyor.

4 Ekim 2012’de çıkarılan tezkereye destek veren Milliyetçi Hareket Partisi ise Türkiye’ye bir saldırı olması halinde ya da Kuzey Suriye’de bağımsız özerk bir yapı kurması muhtemel PYD’ye karşı kullanılacaksa işletilmesini istiyor.

Gül yarın konuşabilir

Gözler öncelikle 30 Ağustos resepsiyonunda çünkü henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu konuda hiçbir yorumda bulunmadı. Haftabaşı gerçekleştirdiği Trabzon-Rize gezisinden sonra suskunluğu tercih eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da resepsiyonda görüşlerini açıklayabilir.

Hükümet cephesinden süreçle ilgili son açıklama İçişleri Bakanı Muammer Güler’den geldi. Ankara’da gazetecilere gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Güler, mevcut tezkerenin ekim ayına kadar geçerli olduğunun altını çizdi.

Güler: Eski tezkere yeterli ama gerekirse TBMM'ye başvururuz

İçişleri Bakanı, “Ekim ayına kadar süren bir tezkere vardır. Ancak böyle bir şeye gereksinim varsa hükümetimiz konuyu TBMM'ye getirir. Biz güvenliğimizi sağlarken kimyasal tehdidi de hesaplıyoruz. AFAD'ın bölgede yaptığı çalışmalar var. Yaralıların üzerinde yapılan incelemelerde değişik gazların kullanılarak insanların yaralandığını tespit ettik” dedi.

Dışişleri kaynakları da tezkere konusunda Güler'le aynı görüşü savunuyor. Ancak yine de mevcut tezkere, Türkiye’nin yabancı ordulara topraklarını açma izni vermiyor. Dolayısıyla Gönüllü Ülkeler Koalisyonu, Türkiye’den Suriye’ye müdahale etmek isterse yani olası bir hava operasyonunda İncirlik ve benzeri üsleri kullanmak isterse yeni bir tezkere çıkarılması zorunlu gibi görünüyor. Burada bir istisna Amerika Birleşik Devletleri. Çünkü iki ülke arasındaki mevcut askeri anlaşma ABD uçaklarının Türkiye’deki üsleri kullanımına olanak sağlıyor.

Türkiye'nin önceliği BM kararı

Ancak Türkiye’nin önceliği Birleşmiş Milletler’in bu konuda bir karar alması. BM bu yönde bir karar almazsa sayısal olarak Meclis’te yeni bir tezkere çıkarma gücü bulunan AKP, tek başına bu kararı vermek zorunda kalabilir ki böyle bir duruma düşmek tercih edilmiyor.

Zira bir önceki tezkerede evet oyu veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı açıklamasında Suriye'nin kuzeyindeki Kürt oluşumundan rahatsızlığını dile getirirken askeri tezkereyi uzatmak için de Türkiye yönelik saldırı ve tehditlerin artmasını gerekçe gösterdi.

MHP: Suriye operasyonundan El Kaide ve PYD kazançlı çıkmasın

Bahçeli, "sınırlarımızda kaçakçı görünümlü saldırgan ve teröristlerin hemen hemen her gün sahnelediği provokasyonlar tahammül eşiğini aşmıştır. Başbakan ve hükümetinin birinci görevi Esad ya da muhalifler değil, ülkemizin milli güvenliğini muhafaza altına almak ve sınırların hemen dibindeki tehlikeli oluşumları engellemek olmalıdır. Hükümet gönüllü koalisyon şakşakçılığı ve çığırtkanlığı yaparak Esad'ı devirme hayallerinden evvel, Türkiye'nin hak ve hukukunu koruma ve sağlama alma hedefine sadakatle odaklanmalıdır" dedi.

MHP lideri El Nusra ve PYD gibi örgütlere destek vermenin daha sonra onarılması güç durumlar yaratabileceğinin de altını çizdi.

Esat Meydan Okuyor

ABD ve müttefiklerinin askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığı Suriye’nin Devlet Başkanı Beşar Esad, "Müdahaleye karşı savunmaya geçeriz" dedi.

Esad, ABD ve müttefiklerinin olası askeri müdahalesine karşı alacakları önlemi açıkladı.

Açıklaması Suriye devlet televizyonunda yayımlanan Esad, saldırı tehditlerinin sadece ilkelerimize bağlılığı ve Suriye halkının bağımsızlık isteğini artıracağını söyledi. Her türlü saldırıya karşı kendilerini koruyacaklarını belirten Suriye Devlet Başkanı Esad, “Düzenlenecek askeri bir operasyon karşısında Suriye de savunmaya geçecektir” diye konuştu. Lübnanlı El Ekber gazetesi, Beşar Esad'ın Suriyeli yetkililere hitaben "Bundan zaferle çıkan biz olacağız" dediğini aktardı.
Gazeteye göre Esad şu ifadeleri kullandı: "Bildiğiniz gibi krizin başlangıcından bu yana gerçek düşmanımızın kendini ortaya çıkarmasını bekledik" "Moralinizin yerinde olduğunu ve vatanı korumak için herhangi bir saldırıya karşı hazırlıklı olduğunuzu biliyorum."

"Ortadoğu Haritası Çatllıyor"

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye’de askeri müdahalenin çözüm olmayacağını söyledi. Amman, Ramallah ve Kudüs’te incelemelerde bulunup birçok görüşme gerçekleştiren İhsanoğlu şunları söyledi: “Dışarıdan yapılacak askeri müdahaleler problemi daha da büyük hale getirecek, daha da çok ölümlere neden olacaktır. Bugün kimyevi silahların kullanılmış olması, en az 100 bin kişinin öldürülmüş olması, vahametin felaket ölçülerinde olduğunu göstermektedir. Öyle görülüyor ki Suriye’deki bu felaket, bu ateş kıvılcımları, her tarafa yayılacak. Ortadoğu’ya 1916’da çizilen harita bugün çatırdıyor. Gömlek artık her tarafından çatlıyor.
XS
SM
MD
LG