Erişilebilirlik

Trump’ın Kudüs Kararı Türkiye'de de Protesto Edildi


ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Ankara, İstanbul ve Diyarbakır gibi kentlerde Cuma namazından sonra toplanan gruplar, kararı protesto etti.

İstanbul'da Kudüs Protestosu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

İstanbul

İstanbul’da Trump’ın Kudüs kararına tepki gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar bugün Fatih Camisi’nde biraraya geldi.

Cami önünde toplanan binlerce kişi tekbirler eşliğinde “Katil İsrail, Filistin’den defol”, “Kudüs’e selam direnişe devam”, “Cenk, cihat, şehadet” sloganları attı.

Cuma namazının ardından kalabalık bir grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüş düzenledi.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı protesto gösterisi olaysız bir şekilde sona erdi.

Ankara

Ankara’da da Hacı Bayram Camii önünde Cuma namazı çıkışında Trump’ın Kudüs’ü başkent kabul etme kararı protesto edildi.

Protesto, Memur-Sen ile İHH Vakfı’nın ortak çağrısıyla düzenlendi. Kocatepe Camii’nde de AKP Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan ve AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin’in katılımıyla AKP parti teşkilatı üyelerince protesto açıklaması yapıldı.

Hacı Bayram Camii avlusundaki eylemde, duaların ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yıldırım ve İHH İnsani Yardım Vakfı Ankara Şube Başkanı Mustafa Sinan birer konuşma yaptı.

Yıldırım, “Kudüs, direnişin en stratejik, en önemli hattıdır. Kudüs düşerse direniş hattı çöker. O nedenle her kim kendisini antiemperyalist olarak, sömürge karşıtı olarak tanımlıyorsa, onları ve tüm Müslüman dünyayı Kudüs direnişi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz” dedi.

Türkiye’nin sadece İsrail’e değil ABD’ye karşı da diplomatik ilişkileri sonlandırma yönünde adımlar atması gerektiğini savunan Yıldırım, ABD’nin bu kararıyla BM kararlarını hiçe saydığını da belirterek, Trump’ın politikasını “şeytani plan” şeklinde nitelendirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Ankara Şube Başkanı Sinan da, ABD ve İsrail’e yönelik sert suçlamalarda bulunurken, İHH adına Filistin’e yardım yapılması için camii avlusuna yerleştirilmiş kutulara para yardımı yapılmasını da istedi.

Kocatepe Camii’ndeki protestoda söz alan AKP Genel Başkan Yardımcısı Kan da, kararı uluslararası hukuka aykırı olarak niteleyerek,“Kudüs’ün Amerika ve İsrail’in kendi içlerindeki ucuz siyasi hesaplar, basit ve kısa vadeli çıkarlar için feda edilmek istenmesi bizleri derinden yaralamıştır. Birleşmiş Milletler'in kararlarına uymayan uluslararası hukukun ihlali niteliğindeki bu kararı Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve vatandaşlarımız olarak tanımıyoruz” dedi.

Güvenpark'ta ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde de solcu grupların düzenlediği eylemlere polis müdahale etti. Güvenpark'taki eylemde Halkevleri Derneği’ne üye 8 genç gözaltına alınırken, ABD büyükelçiliğine yürüyen ÖDP’lilere de, İsrail bayraklarını yakma girişimleri nedeniyle polis müdahale etti. Bayrak yakma girişimine son verilmesinin ardından polis, elçilik karşısında basın açıklaması yapılmasına izin verdi.

Diyarbakır

Diyarbakır’da da Trump’ın kararına tepki amacıyla düzenlenen protesto gösterisinin adresi Ulu Camii oldu. Gösteri için çok sayıda kadın da cami önünde toplandı. Kadınlar ellerinde karara tepkilerini içeren Kürtçe ve Türkçe dövizler taşıdı. Namazın ardından camiden çıkan cemaat gösteriye başladı. Sık sık İsrail ve Amerika aleyhine sloganların atıldığı gösteride, Filistinli örgütlerin bayrakları taşındı.

Diyarbakır'da Kudüs Protestoları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Protesto gösterisinde bir konuşma yapan İslami sivil toplum örgütleri sözcüsü Barış Oktay, Trump’ın kararını tanımadıklarını söyledi. Oktay, “Mescid-i Aksa ve Kudüs Müslümanlar’ındır ve asla Siyonist işgalci İsrail’e terkedilemez. ABD Başkanı Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan ederek, yeni bir Haçlı Savaşı başlatmıştır. Trump’ın bu hadsiz kararı hiçbir zaman tanınmayacak ve elbette karşılıksız kalmayacaktır. Bu 21’nci yüzyılın en büyük siyasi suçlarından biridir. Uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, ahlaki normlara, tarihsel birikime ve sahadaki gerçeklere aykırı bu karar gayrı meşrudur ve asla tanınmayacaktır” dedi.

Sık sık Hamas’a destek sloganlarının da atıldığı gösteri, olaysız sona erdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG