Erişilebilirlik

'Türkiye'nin Basın Özgürlüğünde Alması Gereken Dersler Var'


Büyükelçi Francis Ricciardone

Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Türkiye’de basın özgürlüğüne dair bir yorumunun yarattığı tartışma hala sürüyor.
Türkiye'nin basın özgürlüğü konusundaki performansı birçok mesleki kuruluş, Avrupa ülkeleri ve değişik mecralar tarafından eleştiriliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Şahin, demokrasinin en temel dinamolarından birisi olan basın özgürlüğü konusunda geri düştüğüne dair eleştirilere vurgu yapıyor.

İletişim uzmanı Şahin, ön plana çıkan 3 alan olduğunu söylüyor. Bunlardan ilki olarak, hükümetin kendine yakın gördükleri de dahil gazetecilerin, muhabirlerin hapse girmelerine engel olmak için yasalarda değişiklik yapılması gerekliliğini gösteriyor.

İkinci olarak muhalif gazetecilere yönelik hem yasaların hem zihniyetin değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Üçüncü olarak ise Doğan Grubu'na yönelik ağır vergi cezalarını örnek gösteriyor Şahin. Son dönemde Danıştay'ın bu cezaların önemli bir kısmını iptal ettiğini ya da yürütmeyi durdurma kararı aldığını belirtiyor Haluk Şahin.

Röportajın tamamını aşağıdaki medya oynatıcıyı kullanarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG